Kanatlılarda salmonella türlerinin izolasyonu, serotiplendirilmesi ve antibiyotik duyarlılıklarının araştırılması
Isolation, serotyping and investigation of antibiotic susceptibilities of salmonella species in poultry
  1. Tez No: 482960
  2. Yazar: AYŞEGÜL KUTU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KIRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırmamız, Ege Bölgesinin batısında kanatlı yetiştiriciliği yapan Salmonella şüphesi bulunan kümeslerden 01 Eylül- 20 Aralık 2016 tarihleri arasında 253 adet tavuk örneği toplanarak gerçekleştirilmiştir. Hastalık şüphesi görülen tavukların nekropsi işlemi kanatlı teşhis ünitesinde gerçekleştirildikten sonra, tavuklardan tekniğine uygun şekilde alınan organ numuneleri Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Teşhis ve Analiz Laboratuvarına soğuk zincirde getirilmiştir. Kümeslerden alınan tavuk örneklerine yapılan nekropsi sonucunda karaciğer, dalak, kalp ve sekum organlarından Salmonella etkeni izolasyon ve identifikasyonu yapılmıştır. Çalışmalarımızın sonucunda; 4 (% 9,3) izolatın S. Enteritidis ve 39 (% 90,7) izolatın S. Typhimurium olarak tiplendirilmiştir. Antibiyogram testi sonucu, S. Enteritidis (n=4) izolatlarının, Gentamisin ve Seftriaksona % 100 oranında, Kanamisin ve Tetrasikline % 50 oranında duyarlı; Sefotaksime % 75 oranında orta derece duyarlı ve Ampisilin ile Penisiline ise % 100 oranında dirençli oldukları saptanmıştır. S. Typhimurium (n=39) izolatlarının ise, Seftriaksona % 92, Gentamisine % 82, Kanamisin ve Sefotaksime % 61, Tetrasikline % 51 oranlarında duyarlı; Ampisilin % 97 ve Penisiline ise % 100 oranında dirençli oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 253 chicken samples were collected from Salmonella sp. suspected poultry farms in the western part of the Aegean Region from 01 September to 20 December 2016. After the necropsy process of the suspected chickens was carried out in the poultry diagnostic unit, the samples of the organs from the chickens were transferred in the cold chain to the Diagnostic and Analysis Laboratory of the Department of Microbiology, Faculty of Veterinary Medicine, Adnan Menderes University. As a result of the necropsy conducted on the chicken samples taken from the farms, Salmonella sp. isolation and identification were done from the liver, spleen, heart and caecum organs. As a result of our studies; 4 (9.3%) isolates were found as S. Enteritidis and 39 (90.7%) isolates were found as S. Typhimurium. As a result of the antibiogram test, S. Enteritidis (n = 4) isolates were susceptible to Gentamycin and Seftriaxson in the ratio of 100%, susceptible to Kanamycin and Tetracycline in the ratio of 50%, intermediate susceptible to Cefotaxime in the ratio of 75%, and resistant to Ampicillin and Penicillin in the ratio of 100%. S. Typhimurium (n=39) isolates were susceptible to Seftriaxson in the ratio of 92%, Gentamycin in the ratio of 82%, Kanamycin and Cefotaxime in the ratio of 61%, Tetracycline in the ratio of 51% and resistant to Ampicillin in the ratio of 97%, Penicillin in the ratio of 100%.