Bipolar ve unipolar depresyon hastalarında ruminasyonun klinik değişkenler ve bilişsel işlevlerle ilişkisi
Rumination in bipolar and unipolar depression in relation to cognitive functions and clinical variables
  1. Tez No: 482977
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÖZDEMİR REZAKİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada bipolar ve unipolar depresyon hastaları ile sağlıklı kontrol grubunda ruminasyonun dürtüsellik, psikolojik dayanıklılık, duygu düzenleme ve bilişsel işlevlerle ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada ayrıca bu üç grupta yer alan bireylerin ruminatif tepkiler, ruminasyonla ilgili olumlu ve olumsuz üstbilişler, dürtüsellik, psikolojik sağlamlık, duygu düzenleme ve bilişsel işlevler bakımından farklılaşıp farklılaşmadıkları incelenmiştir. Çalışmanın katılımcıları 2017 yılı Temmuz-Aralık ayları arasında Kırıkkale Üniversitesi Psikiyatri polikliniğine başvuruda bulunan 50 unipolar depresyon hastası, 50 bipolar depresyon hastası ve kontrol grubuna dâhil olan 50 sağlıklı bireyden oluşmaktadır. Veri toplama süreci yapılandırılmış klinik görüşme (SCID-5) uygulaması ile başlayıp sonrasında sosyo-demografik bilgi formu, olgu rapor formu, Hamilton depresyon ölçeği, ruminasyonla ilgili olumlu inanışlar ölçeği, ruminasyonla ilgili olumsuz inanışlar ölçeği, ruminatif tepkiler ölçeği kısa formu, kısa psikolojik dayanıklılık ölçeği, duygu düzenleme ölçeği, Barratt dürtüsellik ölçeği, Stroop testi ve iz sürme testinin uygulanması ile tamamlanmıştır. Araştırma sonucunda ruminatif tepki düzeyinin unipolar depresyon grubundaki bireylerde bipolar depresyon ve kontrol gruplarındaki bireylerden anlamlı olarak daha yüksek olduğu, kontrol grubundaki bireylerin ruminasyonla ilgili olumlu ve olumsuz üstbilişler bakımından depresyon gruplarındaki bireylerden anlamlı ölçüde daha düşük puanlara sahip olduğu belirlenmiştir. Barratt dürtüsellik ölçeğinin motor dürtüsellik alt boyutunda depresyon gruplarının lehine ve plansız dürtüsellik alt boyutunda kontrol grubunun lehine olmak üzere anlamlı farklılık saptanmıştır. Psikolojik dayanıklılık bakımından kontrol grubundaki bireylerin puan ortalamaları depresyon gruplarındaki bireylerden daha yüksektir. Bilişsel işlevler bakımından Stroop testi 4. Kart ve İz sürme testi A formu puanları üç grup arasında anlamlı farklılık göstermiştir. Unipolar depresyon hastalarının ruminasyonun saplantılı düşünme alt boyutu puanlarının bipolar depresyon hastalarına göre anlamlı derecede daha yüksek olmasına rağmen bilişsel işlevler açısından performansları daha iyi saptanmıştır. Daha ruminatif olan unipolar depresyon hastaları yapılan nöropsikolojik testlerde bipolar depresyon hastalarından daha iyi performans göstermişlerdir. Bu çalışmada ruminatif tepkiler ve bilişsel performans bakımından unipolar ve bipolar depresyon hastalarının farklı özellikler gösterdikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate rumination in relation to cognitive functions and clinical variables in patients with bipolar and unipolar depression and healthy controls. The study examined whether these three groups differed in terms of ruminative responses, positive and negative beliefs about rumination, impulsivity, psychological resilience, emotion regulation and cognitive functions. Participants of the study consisted of 50 patients diagnosed with unipolar depression, 50 patients diagnosed with bipolar depression and 50 healthy controls who were admitted to Kırıkkale University Psychiatry outpatient clinic between July and December 2017. The data collection process began with a structured clinical interview for DSM-5 (SCID-5) followed by Sociodemographic Form, Hamilton Depression Rating Scale, The Ruminative Response Scale-Short Form, Positive Beliefs About Rumination Scale, Negative Beliefs About Rumination Scale, The Brief Resilience Scale, Emotion Regulation Questionnaire, Barratt Impulsiveness Scale - 11, Stroop Test and Trail Making Test A and B. As a result of the research, it was determined that the ruminative response level was significantly higher in the unipolar depression group than the bipolar depression group and the healthy control group. The control group had significantly lower scores on positive and negative beliefs about rumination than those in the depression groups. Significant difference was found in the motor impulsiveness subscale of the Barratt impulsivity scale in favor of the depression groups and in the unplanned impulsivity subscale in favor of the control group. In terms of psychological resilience, the average score of the control group was higher than those of both depression groups. Individuals in the control group were found to perform better than those in the depression groups in terms of cognitive functions. Unipolar depression group performed better than bipolar depression group in Stroop Test Card 4 and Trail Making Test A. Although brooding subscale of rumination scores of unipolar depression patients were significantly higher than bipolar depression patients, their performance in terms of cognitive functions was better. The more ruminative unipolar depression patients perform better in neuropsychological tests than bipolar depression patients. These results demonstrated that patients with unipolar and bipolar depression are distinguishable in terms of ruminative response levels as well as cognitive functions.