Bipolar bozukluk tanılı hastalarda metabolik sendrom ve dürtüsellik ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between metabolic syndrome and impulsivity in patients with bipolar disorder
- Tez No: 483005
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ TUĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bipolar bozukluk tanılı hastalarda mortalite oranı genel populasyona göre ortalama iki-üç kat fazladır. Bu oranın yüksek olmasında rol alan en önemli risk unsurlarının başında kardiyovasküler hastalıklar gelmektedir. Metabolik sendrom ise kardiyovasküler hastalık risk faktörlerinin bir araya gelmesi ile karakterizedir. Metabolik sendrom ve dürtüsellik, bipolar bozukluk tanılı hastalarda sık olarak gözlenmekte olan iki kavram olup, davranışsal ve biyolojik açıdan ortak mekanizmaları paylaşmaktadırlar. Bu tez çalışmasında, metabolik sendrom ve dürtüsellik ilişkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Bu araştırmaya, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Balkan Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Psikiyatri polikliniğine başvuran son üç aydır remisyoda olan 125 bipolar bozukluk tanılı hasta dahil edilmiştir. Hastalara sosyodemografik veri formu, Eksen I bozuklukları için yapılandırılmış klinik görüşme ölçeği, Barratt Dürtüsellik Ölçeği-11, Memphis, Pisa, Paris ve San Diego Mizaç Değerlendirme Anketi, Uluslararası Fiziksel Aktivite Formu uygulanmış, metabolik sendrom varlığı Amerikan Ulusal Kolesterol Eğitim Programı Üçüncü Erişkin Tedavi Paneli (NCEP-ATP III-A - National Cholesterol Education Program Adult Treatment Panel III) ölçütlerine göre değerlendirilmiştir. Araştırmamızda metabolik sendrom görülme sıklığı % 56 idi. Yapılan regresyon analizleri sonrasında metabolik sendromu olan hastalarda Barratt Dürtüsellik Ölçeği-11 toplam puan ortalamasının (OR=1,192 %95 güven aralığı 1,006-1,412 p=0,042) ve gün içi ortalama oturma süresinin (OR=1,073 %95 güven aralığı 1,021-1,128 p=0,005) istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Patients with bipolar disorder have two-three times more mortality rate than general population. Cardiovascular diseases are the leading cause of deaths in bipolar disorder. Metabolic syndrome is a cluster of the risk factors of cardiovascular disease. Metabolic syndrome and impulsivity are both common among patients with bipolar disorder and they share the common mechanism in behavioural and biological aspects. The aim of this study is to evaluate the relationship between metabolic syndrome and impulsivity. 125 bipolar patients who are in the remission period for the last three months and followed in Trakya University Hospital psychiatry outpatient clinic were included in this study. Sociodemographic data questionnaire, the Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis I Disorders (SCID), Barratt Impulsivity Scale (BIS-11), Temperament Evaluation of the Memphis, Pisa, Paris and San Diego-Autoquestionnaire (TEMPS-A), International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) were performed to patients and presence of metabolic syndrome is determined by NCEP-ATP III-A (National Cholesterol Education Program Adult Treatment Panel III). The prevalance of metabolic syndrome was 56% in our study. The total score of the Barratt impulsivity scale-11 (OR=1,192 95% confidence interval 1,006-1,412 p=0,042) and daily sitting time of the patients (OR=1,073 %95 confidence interval 1,021-1,128 p=0,005) with metabolic syndrome was found significantly higher.