Alkol borik %4'lük lokal uygulanımının guinea pig iç kulağı üzerine olası ototoksik etkilerinin elektrofizyolojik ve ultrastrüktürel değerlendirilmesi
Electrophysiological and ultrastructural assessment of potential ototoxic effects of local application of 4% alcohol boric on the inner ear of guinea pig
  1. Tez No: 483014
  2. Yazar: YUSUF KUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kobaylarda lokal %4 lük Alkol borik uygulanımının olası ototoksik etkilerini araştırdığımız çalışmamızda, normal işitme tespit edilen 30 adet kobay randomize olarak 3 gruba ayrılmıştır. Grup 1 alkol borik, Grup 2 gentamisin, Grup 3 serum fizyolojik uygulanan gruplardır. İlaç uygulaması intratimpanik enjeksiyonlar şeklinde 5 kez yapılmıştır. İlk enjeksiyondan önce ve son enjeksiyondan sonra ölçülen işitsel beyinsapı yanıtları ve distorsiyon ürünü otoakustik emisyon değerleri gruplar içinde ve gruplar arasında istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Ölçümlerden sonra histopatolojik olarak kokleadaki tüylü hücre hasarı ve koklea dejenerasyonu istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Çalışmamızda kobaylarda lokal olarak uygulanan %4' lük alkol borik'in gentamisine benzer düzeyde ototoksik etkileri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Guinea pigs with normal hearing were divided into three randomized groups in the present study which investigated the potential ototoxic effects of local application of 4% alcohol boric. Alcohol boric was applied to Group 1, gentamicin to Group 2 and saline to Group 3. Drug application was performed five times through intratympanic injections. The auditory brainstem response threshold values and distortion product otoacoustic emission signal noise ratios measured before the first injection and after the last injection were compared within the groups and among the groups. After the measurements hairy cell damage and cochlear degeneration in the cochlea were compared statistically. In our study, 4% alcohol boric applied locally in guinea pigs showed ototoxic effects similar to gentamicin.