Radyoaktiviteden kaynaklanan çevresel etkileri azaltmak için borik asit ve polivinil alkol katkılı çimento hamurunun özelliklerinin araştırılması
Research on cement paste with boric acid and polyvinly alcohol additives for mitigation of environmental impact caused by radioactivity
  1. Tez No: 441906
  2. Yazar: HAKAN ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH YAZICIOĞLU, PROF. DR. İBRAHİM USLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezde özellikle nükleer santrallerde kullanılabilecek ve istenmeyen radyasyonu elimine edecek üstün dayanım ve dirence sahip olan PVA ve borik asit katkılı çimentoların geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu tip özel çimentonun birim ağırlık başına daha yüksek dayanıma, korozyona karşı etkin koruma kapasitesive yeterli esnekliği sahip olması amacıyla uygun bir polimer katkı malzemesi olan Polivinil Alkol (PVA) ile katkılanmıştır. Ayrıca çimentoya nükleer reaktörlerde nötron emici özelliği kanıtlanmış olan borik asit de eklenmiştir. PVA ve borik asit ile katkılanmış olan çimento hamurunun daha TSE testleri baz alınarak akışkanlık,sertleşme süresi, basınç ve eğilme dayanımları ölçülmüştür. PVA ile borik asit eklenmesi 28 günlük basınç dayanımında yaklaşık %4 artış, 28 günlük eğilme dayanımında yaklaşık %45 azalma gözlenmiştir. Örnekler daha sonra taramalı elektron mikroskopisi (SEM) ve X-ışını girişim (XRD) deneylerine tabi tutulmuştur. Yapılan deneylerde borik asit ve PVA miktarlarının iki kat artırıldığı örneklerin SEM mikrograflarında gözenekli yapının iyice azaldığı ve çok iyi ve daha kaliteli çimento hamuru oluştuğu gözlenmiştir. PVA ve borik asit artışının fiziksel ve mekanik test verilerinin literatür değerleriyle uyuştuğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims at development of cement pastes with PVA and boric acid additives of superior durability and resistance to eliminate unwanted radiation and for particular use at nuclear power plants. In order to provide such specialty cement with higher resistance per unit weight, effective protection capacity against corrosion, and sufficient resilience, Polyvinyl Alcohol (PVA) that is an appropriate polymer additive was used. Additionally, boric acid that has proven capability of neutron absorption at nuclear power plants was added. Taking TSE tests as a basis, fluidity, hardening time, pressure, and bending resistance of cement paste fortified with PVA and boric acid were measured. PVA and boric acid fortification had resulted in an observed increase of approximately 4% in 28-day pressure resistance and a decrease of approximately 45% in 28-day flexional resistance. Samples were then subjected to scanning electron microscopy (SEM) and X-ray diffraction (XRD) tests. At the tests applied, it was observed in SEM micrographs that samples where boric acid and PVA contents were doubled, porous structure was significantly recessed and a cement paste of very high quality cement was obtained. It was observed that physical and mechanical test data on increase in PVA and boric acid coincided with values in the literature.