Algılanan hizmetkar liderliğin presentizm üzerindeki etkisi: Frigya bölgesi örneği
The effects of perceived servant leadership on presenteeism: The case of Phrygia region
- Tez No: 483057
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA GÜL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Otel işletmelerinin emek-yoğun bir özellik göstermesi nedeniyle insan faktörü ön plandadır. Bu nedenle çalışanların performans ve verimliliklerini olumsuz yönde etkileyen faktörlerin tespit edilmesi ve bunların başarılı bir şekilde yönetilerek azaltılması, yoğun rekabet ortamında faaliyet gösteren otel işletmelerinin rakiplerine karşı avantaj elde edebilmesinde büyük önem taşımaktadır. Bu doğrultuda araştırmanın amacı, Frigya bölgesinde faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmelerindeki hizmetkar liderlik davranışlarının çalışanların presentizm düzeyleri üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Alan araştırmasında nicel yöntem kullanılmış ve veriler anket tekniği ile toplanmıştır. Veri analizinde frekans, yüzde, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, Korelasyon ve Regresyon analizlerinden faydalanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; Frigya bölgesinde faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmelerindeki hizmetkar liderlik davranışlarının çalışanların presentizm düzeylerini negatif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Presentizm ile negatif yönde en yüksek düzeyde etkisi olan hizmetkar liderlik alt boyutu ise güçlendirmedir. Ayrıca araştırmada, örneklem kapsamında yer alan çalışanların hizmetkar liderlik algılarının ve presentizm düzeylerinin bazı demografik değişkenlere göre anlamlı bir farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the fact hotel businesses possess a labor-intensive nature, the human factor remains at the forefront. Therefore, determining the factors that affect employees' performance and productivity negatively and reducing them through their successful management is important in terms of gaining an advantage against the competitors among hotel companies operating in a highly competitive environment. The purpose of this study is to reveal the effect of servant leadership behaviors on presenteeism levels of employees working in five-star hotels operating in the Phrygian region. In the field research quantitative method was used and data were collected by questionnaire technique. While carrying out the data analysis, frequency, percent, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, Correlation and Regression analyzes were used. According to the results of the research, it was detected that servant leadership behaviors affected presenteeism levels of employees negatively. The servant leadership strengthens the sub-dimension, and has a negative relationship with Presenteeism at the highest level of influence. Also, it was concluded within the scope of the study sample that employees' perceptions of leadership and presentism levels were significantly different by some demographic variables.