Algılanan örgütsel desteğin iş performansı üzerindeki etkisinde hizmetkâr liderliğin aracı rölü; TRB2 bölgesindeki sağlık kurumlarında bir araştırma
Instrument role of service leadership in the impact of perceived organizational support on business performance; a research in the health institutions in the TRB region
- Tez No: 814267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR GÜMÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Sürekli olarak değişim ve gelişim içerisinde olan işletmeler, iş dünyasında devamlılıklarını sürdürebilmek için dış dünya ile iletişimlerini güçlü tutmaları, uzun soluklu bir varlık göstermelerinin en önemli temel taşlarındandır. İşletme, liderlerinin ve üst düzey yöneticilerin izledikleri yol iş görenlerinin işletme ile hızlı bir bağ kurmalarını sağlamaktadır. Kurulan bu bağ ile iş görenlerin yüksek performans göstermelerinde hedeflenen başarıya ulaşmak için yüksek iş performans sergilemeleri, algılanan örgütsel destek ve hizmetkar liderlik kavramları son zamanlarda işletme yönetimi alanında önemli bir yer tutarak dikkat çekmektedir. Bu doktora tez çalışması, sağlık kurumlarında algılanan örgütsel desteğin iş performansı üzerindeki etkisinde hizmetkâr liderliğin aracı rolünü sorgulama amacı taşımaktadır. Tez için veri toplamada, bilimsel açıdan güvenilirliği ve geçerliliği daha önceden kanıtlanmış anketler ve ölçekler kullanılmıştır. Araştırma evrenini, TRB2 (Van, Bitlis, Muş ve Hakkâri) bölgesindeki Kamu ve Özel Hastanelerdeki iş görenler oluşturmaktadır. Kolay örnekleme yöntemi ile araştırmanın örneklemi için 710 sağlık personelinden yararlanılmıştır. Veriler sağlık personellerinin özelliklerini belirleyen Demografik Bilgi Formu, Verilerin elde edilmesi için Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği, İş Performansı Ölçeği, Hizmetkâr Liderlik Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde; betimsel istatistik, faktör analizi, korelasyon analizi ve lineer analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak algılanan örgütsel desteğin iş performansı üzerindeki etkisinde hizmetkâr liderliğin aracı rölünü anlamlı ve pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Ancak bu değişkenlerimizin bazınlarında anlamlı sonuçlara varılmamıştır. Bu doğrultuda hastane personellerinin algılanan örgütsel destek, iş performansı ve hizmetkar liderliğin alt boyutları ile ilgili özelliklerin iş verimliliğinde önemli bir etken olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Businesses, which are in constant change and development, keeping their communication with the outside world strong in order to maintain continuity in the business world is one of the most important cornerstones of their long-term existence. The way followed by the leaders and senior managers of the business enables the employees to establish a quick connection with the business. With this connection established, the concepts of high job performance, perceived organizational support and servant leadership in order to achieve the targeted success in high performance of the employees have recently attracted attention by holding an important place in the field of business management. This thesis study aims to question the mediating role of servant leadership in the effect of perceived organizational support in health institutions on job performance. Questionnaires and scales with scientifically proven reliability and validity were used to collect data for the thesis. The population of the research consists of employees in Public and Private Hospitals in TRB2 (Van, Bitlis, Muş and Hakkari) region. 710 medical personnel were used for the sampling of the study using the easy sampling method. The data were collected with the Demographic Informatıon Form, which determines the characteristics of the health personnel, Perceived Organizational Support Scale, Job Performance Scale and Servant Leadership Scale to obtain data. In the analysis of the data; descriptive statistics, factor analysis, correlation analysis and linear analyses were performed. As a result, it has been determined that servant leadership significantly and positively affects the agent relay in the effect of perceived organizational support on job performance. However, significant results were not obtained in some of our variables. In this context, it was concluded that the characteristics of the hospital staff's perceived organizational support, job performance and sub-dimensions of servant leadership are an important factor in work efficiency.