Algılanan hizmetkâr liderliğin işte varolmama durumuna etkisi
The effect of perceived servant leadership on the state of presenteeism
  1. Tez No: 862583
  2. Yazar: SABAHAT KARAHASAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRAN SIRKINTIOĞLU YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde gerçekleşen değişimler nedeniyle örgüler arası rekabet oldukça fazladır. Bu rekabet ortamında örgütlerin en temel amacı kar sağlamaktır. Bununla birlikte örgütlerin süreklilik sağlama, sosyal fayda gibi birçok amacı da vardır. Örgütlerin bu amaçlarını gerçekleştirebilmek için en önemli unsuru insan faktörüdür. Örgütün performansının yeterli düzeyde olabilmesi için çalışanların verimliliği ve performansı oldukça önemlidir. Örgüt liderinin sergilediği tutum ve davranışlar, çalışanların verimlilik ve performansımı etkileyebilmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, çalışanların istek ve ihtiyaçlarını ilk sıraya koyan, çalışanlarını önceliği yapan“hizmetkâr liderliğin”, çalışanın sağlık durumunun işe gelmeye elverişli olmamasına rağmen işe gelmesine“işte var olmamaya”etkisini saptamaktır. Bu bağlamda özel sektör çalışanları ile ampirik bir çalışma yapılmıştır. Çalışmada ilk olarak ele alınan kavramlar ile ilgili literatür taraması yapılmıştır. Anket tekniği ile veriler elde edilmiştir. Anketin oluşturulmasında“Hizmetkâr Liderlik Ölçeği”ve“İşte Var Olmama Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada 400 özel sektör çalışanından veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Yapılan korelasyon analizi sonucu işte var olmama ve algılanan hizmetkâr liderlik arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Yapılan regresyon analizi sonucunda ise hizmetkâr liderliğin alt boyutu olan güçlendirme boyutunun işte var olmamayı pozitif ve anlamlı olarak etkilediği, affetme boyutunun ise negatif ve anlamlı olarak etkilediği görülmektedir
Özet (Çeviri)
Due to the changes taking place today, competition between knitting organizations is quite high. In this competitive environment, the main purpose of organizations is to make profits. However, organizations also have many purposes such as providing continuity and social benefit. The most important element for organizations to achieve these goals is the human factor. Employee productivity and performance are very important for the organization's adequate performance. The attitudes and behaviors exhibited by the organizational leader can affect the productivity and performance of employees. The main purpose of this study is to determine the effect of“servant leadership”, which puts the wishes and needs of employees first and prioritizes its employees, on“being absent from work”and coming to work even though the employee's health condition is not suitable for coming to work. In this context, an empirical study was conducted with private sector employees. Firstly, a literature review was conducted regarding the concepts discussed in the study. Data was obtained using the survey technique.“servant leadership scale”and“presentence scale”were used to create the survey. In the research, data was collected from 400 private sector employees. Correlation and regression analyzes were performed in line with the data obtained. As a result of the correlation analysis, a positive relationship was found between presenteeism and perceived servant leadership. As a result of the regression analysis, it is seen that the empowerment dimension, which is the sub-dimension of servant leadership, affects presenteeism positively and significantly, while the forgiveness dimension affects it negatively and significantly.