Soğuk savaş sonrası Türkiye Ermenistan ilişkileri
Post-cold war relations of Turkey and Armenia
  1. Tez No: 483069
  2. Yazar: HÜSEYİN OĞUZORHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin SSCB'nin dağılmasından sonra 1991 yılında bağımsızlığını kazanan Ermenistan Cumhuriyeti ile olan ilişkilerini incelemektedir. Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde yaşanan üzücü olayların etkisi belirleyici olmaktadır. Bu olayların da etkisi ile SSCB sonrası inşa edilmeye çalışılan ikili ilişkiler sorunlu bir zemine sahiptir. Bu çalışmanın temel amacı, Soğuk Savaş sonrası Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine engel olan sorunları tespit ve analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship of Turkey with the Republic of Armenia, which gained its independence in 1991 after the disintegration of the USSR. The influence of the sad events in the last periods of the Ottoman Empire in Turkey-Armenian relations is very determinative. Because of the effects of these events, the bilateral relations that are being tried to be built after the USSR have a problematic climate. The main purpose of this study is to identify and analyze the problems that hamper the normalization of Turkey-Armenia relations after the Cold War.