Sürgün edilen halkın vatana dönüş mücadelesinde liderin rolü: Ahıska Türklerinde Enver Odabaşı örneği
The role of leader in stuggle of deported people to return home: Enver Odabashı example from Meskhetian Turks
  1. Tez No: 483129
  2. Yazar: İZMİRA ODOBASHEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT PURTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Sociology, History, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Toplumlar kendilerini yönetecek ve hedeflerine götürecek bir lidere her zaman ihtiyaç duymaktadırlar. Belirli bir amaç ve hedef doğrultusunda toplumları harekete geçirme yeteneği bir liderde olması gereken en önemli niteliktir. Ahıska Türkleri 1944 senesinde sürgün edilen ve 12 sene boyunca sıkıyönetim altında yaşayan bir halktır. 1956 yılında düzenlenen Komünist Parti'nin XX. Kurultayı'nda, Sovyet Yönetimi tarafından sürgün edilen Karaçay, Çeçen, İnguş, Balkar ve Kalmuklara kendi vatanlarına geri dönme hakkı tanındı. Fakat Ahıska Türkleri ve Kırım Türkleri bu uygulamanın dışında tutuldu. Yaşanan bu olaylar, halklar arasında vatana dönüş mücadelesine önderlik eden liderlerin ortaya çıkmasıyla sonuçlandı. Bu çalışmada Ahıska Türklerinin yaşadıkları sürgün ve sonrasında başlayan vatana dönüş mücadelesine liderlik etmiş Enver Odabaşı ve onun hayatı üzerinde Ahıska Türklerinin tarihi ve günümüzdeki durumu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Societies need leaders in order to lead and achieve the common goals. The leader must have special skills and convincing abilities to bring and mobilize people together to achieve common purposes and goals. Ahıska (Meskhetian) Turks were exiled in 1944 and for 12 years were in siege. In the 20th Congress of the Communist Party in 1956, the Soviet Administration recognized Karachai, Chechen, Ingushetian, Balkar and Calmucks right to return to its own countries, but Meskhetian Turks and Crimean Tatar were excluded from this right. Because of these events leaders emerged from these communities during the battle to return in their homeland in the future. In this study, we will analyse the exile of Ahıska Turks and the battle for returning to homeland after the exile under the leading of Enver Odabashi and his life. Also we will see in nowadays the situation of Ahıska Turks