Türkiye ve OECD ülkeleri borsaları üzerine bir eşbütünleşme analizi
A cointegration analysis on Turkey and OECD countries stock exchange
  1. Tez No: 483128
  2. Yazar: ERSİN YENİSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tezin amacı uluslararası boyutta portföy çeşitlendirmesi yapmak isteyen yatırımcılara bilgi sunmaktır. Çalışmada OECD ülkeleri ve başlıca dış ticaret ortaklarımızdan olan Rusya ve Çin Halk Cumhuriyeti olmak üzere, toplam 22 ülkenin borsa endeks değerleri 2010M1-2016M7 tarihleri arasında aylık olarak analiz edilmiştir. Yöntem olarak ise tanımlayıcı istatistiklerin analizi, korelasyon analizi, durağanlık analizleri ve eşbütünleşme analizleri kullanılmıştır. Çalışmada sonuç olarak Türkiye borsası ile Japonya borsasının eşbütünleşik olduğu diğer bir deyişle uzun dönemde yatırımcıların bu iki ülke arasında portföy çeşitlendirmesi yapamayacağı bulgulanmıştır. Diğer OECD ülkeleri borsaları ile Türkiye borsası arasında ise eşbütünleşik ilişki olmadığı ve bu doğrultuda diğer OECD ülkeleri ile Türkiye arasında portföy çeşitlendirmesi yapılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present information to investors who want to make portfolio diversification at international level. In this study, 24 national stock market's index values of - 22 countries including OECD countries and Turkey's major foreign trade partners, namely Russia and China, were analyzed on monthly basis, between 2010M1-2016M7. In the study descriptive statistics analysis, correlation analysis, stationarity and cointegration analyses were conducted. According to the result of the study, Turkey stock market and Japan stock market are cointegrated. In other words, in the long run, no investors are able to make portfolio diversification across these two countries. On the other hand, there is no cointegration relationship between other OECD countries and Turkey that is to say, investors are able to make portfolio diversification across a fore mentioned countries.