Toplu taşıma hareket çizelgelemesi optimizasyonu: Hipotetik bir sistemde karma tam sayılı programlama örneği
Public transportation scheduling: A mixed-integer programming example on a hypothetical system
  1. Tez No: 483140
  2. Yazar: MUSTAFA MEHMET BAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SÜREYYA ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Karmaşık bir problem olan tek hatlı tren hareket çizelgelemesi problemi, karma tam sayılı programlama ile formüle edilmiş ve kurulan modelde karşılanamayan talebin minimizasyonu amaçlanmıştır. Model, Gurobi Optimizer çözücüsünün çeşitli çözüm süresi sınırlamaları altında çözülmüştür. Çözüm süresi ile optimale yakınlık verisi kullanılarak elde edilen etkin sınır veri zarflama analizi ile incelenmiş ve en verimli ölçek büyüklüğü tespit edilerek karar vericiye en etkin al-ver (trade-off) önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
A known complex problem: Single Track Train Scheduling Problem is formulated as a mixed-integer program in which, unmet demand was minimized as the objective. The model was solved for various runtime limitations.“Runtime-Distance From Optimal Solution”tuples was used to form an efficient frontier and via data envelopment analysis the trade-off decision identifed as the most productive scale size was suggested to the decision maker as the most efficient trade-off between runtime and distance from optimal solution.