Konaklama işletmelerinde çalışan şeflerin gastro-milliyetçilik konusunda bilgi, tutum ve davranışları
Knowledge, attitudes and behaviors about gastro-nationalism of chefs working in the hospitality industry
- Tez No: 483139
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT HAMİL NAZİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Turizm, Nutrition and Dietetics, Home Economics, Tourism
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, konaklama işletmelerinde çalışan şeflerin gastro-milliyetçilik kavramı hakkındaki bilgilerinin ve tutumlarının ölçülmesi amacıyla yapılmıştır. Aynı zamanda gastro-milliyetçilik kavramının açıklanması ve bu kavramın Türkçe literatüre girmesi araştırmanın yapılma nedenleri arasında yer almaktadır. Araştırma kapsamında Ankara'da yer alan beş yıldızlı otel işletmelerinde çalışan şeflere anket uygulanmıştır. Anket yöntemi ile toplanan veriler; Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H ve regresyon analizi testleri ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, şeflerin statüleri ve aylık ortalama gelirleri arttıkça geleneksel mutfak kültürüne olan eğilimlerinin artmakta olduğu görülmüştür. Aynı zamanda geleneksel mutfak kültürü yaklaşımı sergileyen şeflerin, gastromilliyetçilik kavramı hakkında bilgilerinin daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to measure the knowledge and attitudes about the gastro-nationalism of the chefs working in the hopitality industry. At the same time, the definition of the concept of gastro-nationalism and the introduction of this concept into the Turkish literature makes important this study. The population of study was the chefs working in five-star hotel in Ankara. Data was collected with questionnaire from 93 chefs and analyzed with Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test and regression analysis. The result of the study indicate that traditional culinary culture approach had positive effects on the knowledge about gastro-nationalism. Additionaly, tendency of traditional culinary culture of executive chefs are high comparing to others.