Decentralization and poverty reduction: An assessment of devolved government in Kenya (2010-2015)
Ademi merkeziyetçilik ve yoksulluğun azaltılması: Kenya'da devredilen hükümetin bir değerlendirmesi (2010-2015)
- Tez No: 483148
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kenya, ademi merkeziyetçiliği merkezileşmeye tercih etmeyi seçen, giderek artan sayıdaki ülkelere katılan en yeni ülkedir. Sömürge rejimi de dahil olmak üzere önceki rejimler, Kenya'da belirli bir ademi merkeziyetçilik seviyesine geçmeye çalışmışlardır. Bununla birlikte, bunlar esas olarak merkezi hükümet faaliyetlerini yoğunlaştıracak, ancak toplulukları yalnız başına yetkili kılmak için değildi. 27 Ağustos 2010'da yeni anayasanın yayımlanmasından ve 2013 yılındaki genel seçimlerden sonra yönetim sisteminin devredilmesini müteakiben, ülke ademi merkeziyetçilik sürecinde, dünya çapında en hızlı ve en iddialı ademi merkeziyetçilik sürecini başlatmıştır. Devredilmiş yönetimin uygulanmasından bu yana kaydedilen ilerlemeyi değerlendirmek için iki adet test uyguladım: en yoksul ve daha az yoksul olan eyaletler arasındaki ekonomik yakınsamanın varlığının olasılığı ve eyalet hükümetlerinin bütçe uygulama sürecinin elit grupların genel halktan daha fazla yararlanabileceği projeleri destekleyip desteklememeleri olasılığı. Analitik sonuçlar, ekonomik yakınsamanın varlığını ve elit grupları ele geçirme düzeyinin önemsiz olduğunu göstermektedir. Yine de, yetki devri devretmeyi yetkili kılmanın Kenya'da başarılı veya başarısız olduğunu söylemek için henüz erkendir. Olumlu sonuçların yanı sıra olumsuz sonuçların da erken belirtileri vardır. Ancak, eski sistemdeki aksaklıklar, artan tekrarlanan harcamalar, nitelikli işgücü eksikliği, yolsuzluk vakalarının bildirilmesi ve aktif yerel katılım eksikliği gibi zorluklar, yeni yönetim sisteminde kaydedilen ilerlemeyi güçsüzleştiriyor gibi görülebilir. Bu zorluklara rağmen, güçlü anayasal destek, canlı sivil toplum ve ülkenin demokratik siyasi yapısı, yetki devridevrimin Kenya'da başarılı olması için fırsatlar sunmaktadır. Ve hepsi de yerel yönetimlerin engelleri nasıl en aza indirecekleri ve Kenya'daki ademi merkeziyetçiliğin sonuçlarını ve ülkede yaygın olan yoksulluk ve eşitsizlik düzeylerini azaltmada oynayabilecekleri rolü belirleyecek fırsatları en üst düzeye çıkarma konularıyla ilgilidir.
Özet (Çeviri)
Kenya is the newest to join a growing number of countries opting for decentralization over centralization. Previous regimes, including the colonial regime, tried to introduce some level of decentralization in Kenya. However, these were mainly aimed to deconcentrate central government activities but not to empower communities per se. Effective from the promulgation of a new constitution on 27th August 2010 and in the subsequent rollout of a devolved system of governance after general elections in 2013, the country has embarked on a decentralization process that has been termed most rapid and ambitious process of decentralization in the world. To assess the progress made since the implementation of the devolved governance, I carried out two tests: the possibility of existence of economic convergence between the poorest and less poor counties and whether county governments' budget implementation process favors projects that benefit elite groups more than the general community. The analytical results show the existence of economic convergence and insignificant levels of elite group capture. Nevertheless, it is too early to say devolution is succeeding or failing in Kenya. There are early signs of positive results as well as negative ones. But challenges such as old system hangovers, growing recurrent expenditure, shortage of qualified manpower, reported cases of corruption and lack of active local participation could drain the progress made under the new system of governance. Despite these challenges, strong constitutional support, vibrant civil society, and democratic political structure of the country provide opportunities for devolution to succeed in Kenya. And it is all about how the local governments will minimize the obstacles and maximize the opportunities that will determine the outcomes of decentralization in Kenya and the role it can play in reducing rampant poverty and inequality levels in the country.