Türkiye'deki iç göçün yapay sinir ağları ile demografik açıdan incelenmesi
Investigation on artificial neural network migration with demographic in Turkey
  1. Tez No: 483179
  2. Yazar: ÖZGE DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE EDİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Sosyoloji, Econometrics, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Göç, insanların çeşitli nedenlerden dolayı zorunlu veya isteyerek yapmış oldukları sosyolojik bir olgudur. Bu araştırmada, 2011 yılında Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından yapılan nüfus araştırması verileri kullanılmış ve Türkiye'deki iç göçler demografik değişkenler açısından yapay sinir ağları ile test edilmiştir. Literatür çalışmaları incelendiğinde direkt olarak göçü test etmeye yönelik bir çalışmaya rastlanmaması bu aratırmanın yapılmasında en büyük etken olmuştur. Çıktı değişkeni olarak göç etme nedeni kullanılmıştır. Girdi değişkeni olarak ise bitirilen yaş, medeni durum, eğitim durumu, cinsiyet, kayıtlı olduğu ve bir yıl önce kayıtlı olduğu il, iş arayıp aramadığı, son hafta çalıştıp çalışmadığı, göç yönü, temel işgücü gibi bireylerin demografik özellikleri olan değişkenlere yer verilmiştir. Yapay sinir ağları ile modelin çözümlenmesinden elde edilen doğruluk oranı % 77,46'dır. Göç nedenleri değişkeninin alt değişkenlerine bakıldığında, eğitim alt değişkeninin en tutarlı sonucu veren alt değişken olduğu görülmüştür. Göç nedenleri ile demografik değişkenleri arasındaki ilişkilere bakıldığında, en tutarlı sonucu veren değişkenin yaş değişkeni olduğu tespit edilmiştir. Bunu, medeni durum ve eğitim durumu değişkenleri takip etmektedir.
Özet (Çeviri)
Migration is a phenomenon which is very comprehensive and exposed people repeatedly by force or intentionally for centuries to a variety of reasons. Besides of many reasons, many kinds of immigrations are available. the latest migration statistics in Turkey were obtained by Turkish Statistic Institute (TUIK) in a population survey in 2011. In this study, internal migration in Turkey was estimated by using artificial neural networks for migration. In recent studies concluded that artificial neural networks give more consistent and accurate results than many other methods. This situation has made our research an important factor in terms of our use of artificial neural networks. Required data were obtained from the Turkey Statistical Institute. The data, which was obtained in Population and Housing Survey by Turkey Statistical Institute in 2011, was carried out by compiling the eligible ones. In this section, the reasons for migration were associated between the personal characteristics of individuals and the characteristics of owned households. A model has establish by considering the target variable of the reasons for individual's migration. Artificial Neural Networks method were made by prediction. 1 dependent variable and 10 independent variables are located in this model. The dependent variable of the model were based on the reasons of migration in previous year. Education, age, marital status, gender, province, province of one year ago, migration direction, business status, looking for work has been used as an argument.The accurate rate for the neural network model is 77,46% .