Organizational alignment: Case study of ministry of justice of Cape Verde
Örgütsel uyum: Cape Verde Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı uygulaması
  1. Tez No: 483178
  2. Yazar: MONICA SOFIA DE OLIVEIRA ANDRADE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT GÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tezin amacı örgütsel uyum seviyesinin ölçülmesi sürecinde örgütsel kültürünün, liderlerin değerlerinin ve örgütsel resmi boyutunun etkisini araştırmaktır. Örgüt kuramlarıyla ilgili mevcut literatür, kuruluşun stratejik hedeflerine ulaşma sürecinde örgütsel kültürü, lider değerlerinin ve örgütsel resmi boyut arasındaki etkileşimin önemini vurgulamaktadır. Çalışma, Cape Verde Adalet Bakanlığı'nda yapılmış olup, örgütsel uyum düzeyini araştırmak için kullanılan araç Vox Örgüt Analiz Aracı'dır. Vox Örgüt analiz aracı kuruluşların iç seslerinin duyulmasını sağlayan ve organizasyonun bütünsel bir vizyonuna başlangıç noktası teşkil eden bir araçtır. Örgüt işlevselliğinin resmi olmayan yönünü analiz ederek kuruluştaki uyum seviyesinin araştırılmasını sağlamaktadır. Örgütsel işlevselliğin resmi olmayan yönünü, örgütsel kültürü, liderlerin değerleri ve örgütsel işlevselliğin resmi yönünü ise örgütsel yapısı, örgütsel strateji ve örgütsel politikaları oluşturmaktadır. Enstrüman, birinci anket ile çalışanın algılamasını, örgütsel kültürü ve organizasyonun gerçek davranışını, ikinci anket ile liderlerin değerlerini ve örgütsel işlevselliğinin resmi boyutunu ölçmektedir. Örgütsel işlevselliğin resmi ve informal olan yönleri, karar verme ve davranış, insanlara göre görev oryantasyonu, yenilikçilik ve risk alma ve açık ve kapalı sistem bakımından ölçülmektedir. Elde edilen sonuçlar, örgüt kültürü, liderlerin değerleri ve örgütsel işlevselliğin resmi yönü ile uyumlu olduğunu, yani elde edilen örnekten Adalet Bakanlığının önemli bir örgütsel uyum sağladığını göstermektedir. Çalışmanın sonucunda, incelenen kuruluşun mevcut politikalarının iyileştirilmesi ile kuruluşun mevcut davranışlarının örgütsel performans ile daha iyi bir şekilde uyumlaştırılabileceği değerlendirilip önerilmektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate the impact of the organizational culture, leader's values and the organization's formal aspect have in the process of measuring the level of organizational alignment. The existing literature on organization theories confirms the importance of the interaction between organizational culture, leader values and the formal aspect of the organization, in the process of achievement of the organization's strategic goals. The study was conducted in the Ministry of Justice in Cape Verde, and the instrument used to investigate the level of organizational alignment is the Vox Organizationis. Vox Organizationis stands to the voice of organizations, is an instrument that provides a starting point for a holistic vision of the organization. It enables the exploration of the level of alignment in the organization by analyzing the non-formal aspect of organizational functioning, where it includes the organizational culture, leader's values, and the formal aspect of organizational functioning, that is composed of the organizational structure, organizational strategy, and organizational policies. The instrument includes two types of questionnaires, one that is submitted to employees, where we can measure the employee's perception in terms of the organizational culture, the actual behavior in the organization. The second questionnaire is submitted to leaders, where it measures the leader's values, the ideal organization, and also it measures the formal aspect of organizational functioning. The formal and non-formal aspects of the organizational functioning are measured in regard to the decision-making and behavior, people versus task orientation, innovativeness and risk-taking, and open versus closed system. The results obtained shows that, organizational culture, Leader's values, and the formal aspect of the organizational functioning are aligned, meaning that from the sample obtained, the Ministry of Justice presents a significant organizational alignment. We recommend that the organization work in the improvement of their existent policies in a way that it can better relate and represent the organization's actual behavior and boost the organization's performance.