Hayreti divanı sözlüğü [Bağlamlı dizin ve işlevsel sözlük]
Hayreti divan dictionary [Concordance and functional dictionary]
- Tez No: 483192
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1590
Özet
Farklı asırların edebî yükünü taşıyan klasik şiirlerin manâ dünyasını yorumlamak klasik şiir çalışmalarına katkı sağlamaktadır. Bu sebeple TEBDİZ (Tarih ve Edebiyat Metinleri Bağlamlı Dizini ve İşlevsel Sözlüğü) adıyla klasik şiirin manâ dünyasını ortak bir platformda toplayan elektronik bir sistem geliştirilmiştir. Sisteme Vardar Yenicesi'nde 16. yüzyılda doğan Hayretî'nin Mehmet Çavuşoğlu ve M. Ali Tanyeri tarafından tenkitli metin olarak yayımladıkları divanı transkriptli metin olarak yüklenmiş, divanda bulunan şiirlerin kelimeleri de devrin zihniyetine ve şairin sanat anlayışına bağlı olarak anlamlandırılmıştır. Anlamlandırılan kelimeler TEBDİZ bilgisayar altyapısı sayesinde bağlamlı dizin haline getirilmiştir. Ayrıca çalışmamızda Hayretî'nin literatürde bulunan hayatı ve sanatı ile ilgili bilgilere yer verilmiş; mümkün mertebe şairin edebî şahsiyetinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu yönüyle çalışmamızın bağlamlı dizin kısmı pek çok edebî malzemeyi barındırmakta, inceleme ve değerlendirme kısmı ise Hayretî'nin sanatına ve üslubuna dair tespit edilen özgün bilgilerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
To render the meaning World of classical poetry which carries the literary load of different centuries means to contribute the Works of classical poetry. Therefore an electronic system ) that brings together the literary sense world in common platform of poetry has been created with the name TEBDIZ (The Concordance and Functional Dictionary of History/Literature. The Divan of Hayreti from Vardar Yenice which was published by Mehmet Çavuşoğlu and M. Ali Tanyeri was put as transcript text ; the words of the poem in Divan were given meaning depending on the mentality of that period and understanding of poet. The words given sense were become concordance thanks to the computer infrastructure of TEBDIZ. Also in our work The information about Hayreti's Life and art from literature take part and it was intended to show the poet's literary personality as much as possible . With this feature, the concordance part of our study includes many literal materials ; the examination and evaluation parts consist of the original information of Hayreti's art and style.