Yahya Akengin'in romanlarında yapı ve tema
Structure and theme in Yahya Akengi̇n's novels
  1. Tez No: 483191
  2. Yazar: ZEYNEP GÖZDE KOZLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmanın amacı, edebiyat dünyamızın farklı kalemlerinden Yahya Akengin'in romancı yönünü tanıtmaktır. Çalışmada, hâlen hayatta olan yazarın şimdiye kadar yayımlanmış yedi romanı yapı ve tema açısından tahlil edildi.“GİRİŞ”bölümünde, yazarın çağdaş Türk romanı içerisindeki konumunun anlaşılması için ana hatlarıyla 1980 sonrası Türk romanından söz edildi. İkinci bölümde, Yahya Akengin'in hayatı ve düşünce dünyasına yer verildi, eserleri tanıtıldı. Çalışmanın esası niteliğindeki üçüncü bölümde romanlar, yayın yıllarına göre sıralanarak“Yapı”ve“Tema”başlıkları altında ayrı ayrı incelendi. Dördüncü bölümde ise tekrara düşmemek adına tüm romanlar tek bir çatı altında toplanarak,“Dil ve Anlatım”yönünden ele alındı. Sonuç olarak, çalışma boyunca elde edilen verilerin ışığında Yahya Akengin'in romancılığı hakkında genel bir değerlendirme yapıldı.“KAYNAKÇA”bölümü ile çalışma tamamlandı.
Özet (Çeviri)
This study aims to shed light on the novel-writing skillset of Yahya Akengin, one of the extraordinary writers of the Turkish literature world. The study analyzes the structures and themes of seven published novels of the still-living writer. The“INTRODUCTION”part gives an overview of the post-1980 Turkish fiction to be able to better portray the position of the writer within the contemporary Turkish novel. The second part provides some background information on the life and mindset of Yahya Akengin, with an insight of his works. The third and main part of the study sorts his novels by years and separately analyzes them with respect to the titles, Structure and Theme. The fourth part gathers together all novels in order to avoid repetition and discusses them with regards to their“Language and Expression”. In conclusion, an overall evaluation is made on the novel-writing skillset of Yahya Akengin in the light of the data obtained throughout the study. The study is concluded with a list of References.