Baş boyun bölgesi kanser vakalarında serum (veya plazma) da akut faz reaktanları, vitamin E ve malondialdehit (MDA) düzeylerinin saptanması
Determination of acute phase reactance, malondialdehyde and vitamin E levels on head and neck carcinoma cases
- Tez No: 48321
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MERAL TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Onkoloji, Biochemistry, Oncology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
76 VI - ÖZET Çalışmamızda baş ve boyun kanseri teşhisi konulmuş 54 hastanın ve 54 sağlıklı insanın serum (plazma) ferritin, aı antitripsin.haptoglobulin, albumin, prealbumin.malondialdehit, vitamin E.ürik asit,kolesterol,trigliserit,SGOT,SGPT ve LDH düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
77 VII - SUMMARY In our study, serum (plasma) ferritin, ocj antitripsin, haptoglobulin, albu min, prealbumin, malondialdehyde, Vitamin E, uric acid, cholesterol, triglyce rides, SGOT, SGPT and LDH levels of 54 patients who were diagnosed with head and neck cancer and 54 healthy people were measured. The effects of fac tors such as age, sex, quetelet index (kg/m2) on these serum (Plasma) parame ters were evaluated statistically.