İskemik kalpte önkoşullamanın oklüzyon aritmilerine karşı koruyucu etkisinin incelenmesi
Investigation of the protective effect the preconditioning againts occlusion-induced arrhythmias in ischemic heart
- Tez No: 48320
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İCLAL ÇAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kardiyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Cardiology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
-49- VI. ÖZET Bu çalışmada anesteziye sıçanlarda koroner ligasyon ile oluşturulan oklüzyon aritmilerine karşı önkoşullamanın koruyucu etkisi için gerekli optimum oklüzyon ve reperfüzyon süreleri araştırılmıştır. Kontrol grubunda test oklüzyonunun süresi 30 dk.'dır. Önkoşullayıcı oklüzyon süresi, A ve B grubunda 5 dk.'dır. Reperfüzyon süresi A grubunda 10, B grubunda 5 dk.'dır. C ve D grubunda önkoşullayıcı oklüzyon süresi 3 dk.'dır. Ancak D grubunda 3 dk.'lık oklüzyon 5 dk.'lık reperfüzyonlarla ayrılarak iki kez tekrarlanmıştır. Aritmi parametrelerinin hiçbiri kontrol ve A grubunda değişiklik göstermemiştir. C grubunda total VEA (10±3), kontrol (113+22) ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak azalmıştır. VT insidansı, kontrol grubunda % 100, C grubunda % 0 olarak saptanmıştır. VT insidansı kontrol grubunda (% 100), B (% 13), C (%\ 0) ve D (% 0) grubuna göre anlamlı olarak yüksektir. B grubuyla C grubu arasında da anlamlı fark vardır. Total VF insidansı kontrol grubunda % 54, A grubunda % 67, B grubunda % 13'tür. C ve D grubunda hiç VF görülmemiştir. Total VF insidansı kontrol grubunda C ve D grubuna göre anlamlı olarak yüksektir. Sonuçlar, C grubundaki oklüzyon ve reperfüzyon sürelerinin aritmilere karşı koruma için yeterli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
-50- VII. SUMMARY In the present study it has been investigated the optimum duration of occlusion and reperfusion required for the protective effect of ischaemic preconditioning against occlusional arrhythmias in the anaesthetized rats. Test occlusion period was 30 min. in the control group. The duration of preconditioning occlusion was 5 min. in A group and B group. Reperfusion period was 10 min. in A group and 5 min. in B group. In the C and D group preconditioning occlusion was 3 min. However, in D group, 3 min. occlusion was repeated twice by separating 5 min. reperfusions. None of the arrhythmia parameters differed significantly between control and A group. In the C group, total number of VEB (10+3) decreased significantly compared to the control group (113±22). It has been determined that incidence of VT was 100 % in the control group and 0 % in the C group. Incidence of VT was higher significantly in the control group (100 %) than those in B (13 %), C (0 %) and D group(0 %). There was a significant difference between B and C group. Incidence of total VF was 54 % in the control group, 67 % in A group, 13 % in B group. There was no VF in the C and D group. Incidence of total VF was significantly higher in the control group compared to C and D group. Results showed that the duration of occlusion and reperfusion period in C group was sufficient for the protection against arrhythmias.