Lev Nikolayeviç Tolstoy'un öykülerinde savaş askerlik-subaylık ve yurtseverlik temaları
War soldiery and patriotism themes in Lev Nikolayevich Tolstoy's stories
  1. Tez No: 483245
  2. Yazar: ÇAĞLAR DANACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA KAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
'Lev Nikolayeviç Tolstoy'un Öykülerinde Savaş Askerlik-Subaylık ve Yurtseverlik Temaları' adlı çalışmamızda 19.yüzyıl Rus edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Lev N. Tolstoy'un 1851-1855 yılları arasında Rus ordusuna katılarak hem Kafkasya, Balkanlar ve Kırım'da görev yaptığı sırada hem de daha sonraki dönemlerde yazmış olduğu öyküleri incelenmiştir. Çalışmamızda, Tarih biliminin yardımıyla dönemin Rusya ve Kafkasya'sının toplumsal ve siyasi yapısı 18.yüzyıldan itibaren dikkate alınarak incelenmiştir. Bu bağlamda Lev Nikolayeviç Tolstoy'un ilgili öykülerinde özellikle savaş, askerlik-subaylık ve yurtseverlik temalarını işlediği görülmüştür. Toplanan veriler yardımıyla öyküleri ve bazı siyasi-sosyal olaylar sonucu kaleme aldığı diğer yazıları, mektupları ve günlükleri de incelenerek hem dönemin Rusya'sının Lev Tolstoy tarafından edebiyatta işlenişi hem de diğer çalışmalarıyla yazarın bu temalar üzerindeki görüşleri, eleştirileri ve fikirleri ortaya konulmuştur. Ülkemizde daha çok romancı kimliğiyle bilinen L.N. Tolstoy çalışmamız aracılığıyla gerek öykücü yönüyle gerekse ilgili temaların dönemin Rusya ve Kafkasya'sını ortaya koymasıyla okuyucuya tanıtılmaya ve sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, entitled“War Soldiery and Patriotism Themes in Lev Nikolayevich Tolstoy's Stories”the short stories which Tolstoy, regarded as on of the most important figures of Russian literature, wrote both when he joined the Russian army and served in Caucasia, Balkans and Crimea between 1851-1855 and in the next periods were examined. By means of history, the social and political conditions of Russia and Caucasia in the age beginning were examined. Within this context, it was concluded that Lev Nikolayevich Tolstoy particularly discusses war, soldiery and patriotism themes in his stories. With the help of all the information gathered during this study, both the writer's opinions and criticism on these issues and the way how Lev N. Tolstoy discusses this period in Russia in literature were revealed by examining his stories, letters, diaries and articles he wrote on the social and political issues. In this study, we aim to introduce L.N.Tolstoy, who is mostly known as a novel writer in our country, both as a story writer and as a literary figure themes of whom give information about Russia and Caucasia in that period.