Kösedağ savaşı ve tarihin akışına etkisi
Kösedağ war and it,s effect on the flow of history
- Tez No: 483244
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kösedağ Savaşı ve tarihin akışına etkisi adlı bu çalışma Türkiye'de bu konu ile ilgili müstakil bir eser bulunmaması nedeniyle seçilmiştir. Konumuzun kapsamaı kısaca şöyledir: Kösedağ Savaşı'na zemin hazırlayan nedenler, Sadeddin Köpek'in iktidar teşebbüsü, Babailer İsyanı, Kösedağ Savaşı ve savaşın olumlu ve olumsuz sonuçları. Sadeddin Köpek'in İktidar teşebbüsü devlet içindeki nüfuzunu kullanarak sultan olma hayalini kapsamaktadır. Amacı sultan olmak olan bu teşebbüs için Sadeddin Köpek her yolu meşru görmüştür. İkinci bölümde ise Babailer isyanı bulunmaktadır. İsyanın lideri Baba İlyas Horasanî Türkmenlerin Selçuklu yönetimine karşı kızgınlıklarını kullanarak hedefine ulaşmak istemiştir. Baba İlyas Horosanî peygamber olduğunu Türkmenlere inandırmış ve birçok savaşta Selçuklu ordusunu yenmiştir. Tüm bu olumsuzluklar Selçuklu Devleti'ni ve ordusunu çok yıpratmış ve ülke savaşın eşiğine gelmiştir. Çünkü o zamana kadar Selçuklularla savaşmayı göze alamayan Moğollar bu gelişmelerden sonra kendilerinde saldırma cesareti görmüşlerdir. Netice itibariyle savaş vuku bulmuş ve Selçuklu ordusu mağlup olmuştur. Son bölümde ise savaşın olumlu ve olumsuz sonuçları ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study named Kosedag war it,s effect on the flow of history has chosen for the sake of the lack of separeted work related to this subject in Turkey. The brifly summarization of the topic is as follow: Sadeddin's tried to enrolled, Babai's revolt, positive and negative consequences of Kösedag War. Sadeddin has dreamed to use his govermental power to be upcoming kingdom (Sultan) has legitimated anyways to be the kingdom. In the second part there is the revolt of the Babailer. The leader of rebellion wanted to reach his goal by using Turkmen against the Seljuk administration. Turkmens believed that Baba Ilyas was a prophet and they defeated Seljuk Army in many battles. All these negativites have worn out the Seljuk state and the army has come to brink of war. Because The Mongols until that time had not been dared to attack the Seljuk but these changed made Mongols to attack on Seljuk.