Impact assessment of microfinance services on the performance of micro and small scale businesses (MSBs): 'A case study of Arua district of Uganda'
Mikrofinans hizmetlerinin mikro ve küçük ölçekli işletmelerin (MSB'ler) performansına etkisinin değerlendirmesi: 'Uganda′nın Arua bölgesine yönelik bir vaka çalışması'
- Tez No: 483276
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN ÇANKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Son yıllarda mikro ve küçük ölçekli işletmeler Uganda ve özellikle Arua bölgesinde hızla artan çoğalmaya başlamış fakat bu işletmeleri yürütmek için yetersiz sermaye konusu birçok politika belirleyici (karar alıcı) için artan bir endişe kaynağı olmuştur. Bu sorunu çözebilmek için Uganda hükumeti özelleştirme yoluyla, mikro finans kurumlarının ekonomik yönden aktif, ancak mali yönden kısıtlı ve korunmasız (zayıf) mikro girişimcilere mikro kredi, tasarruf, mikro sigorta ve eğitim gibi finansal hizmetler sunma yönünde teşvik edilmiştir. Bu çalışmada, Uganda'nın Arua bölgesindeki mikro finans hizmetlerinin mikro ve küçük ölçekli işletmelerin performansı üzerindeki etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Mikro finans hizmetlerinin Uganda'daki müşterileri üzerindeki etkisine ilişkin daha önce birçok çalışma yapılmasına rağmen bu çalışmaların çoğu, yoksul bir kişinin mikro finans kredileri ile başlayabileceği işletmelerin başlıca türü olan mikro işletmeleri dışarıda tutarak küçük ve orta işletmeler üzerine odaklanmıştır. Örnek vermek gerekirse, Arua bölgesinde, özellikle mikro finans hizmetlerinin etkisini ve mikro ve küçük ölçekli işletmelerin performansını yeterli olarak açıklayan bir metodoloji kullanılan sınırlı sayıda araştırma bulunmaktadır. Bu çalışmada mikro finans kurumunun 200'den fazla müşterisinden birincil veri toplama aracı olarak anket yardımı ile nüfustan örnek alınması için basit ve basit rasgele örnekleme tekniğini kullanmış ve ikincil veriler ise dergi makaleleri, seçilmiş metinler ve yayınlardan toplanmıştır. Veriler SPSS aracılığıyla betimsel ve tahminsel istatistikler kullanılarak analiz edilmiştir. Mikro finans kurumları tarafından sağlanan mikro kredi, tasarruf, mikro sigorta ve eğitim hizmetlerinin mikro ve küçük ölçekli işletmelerin performansını nasıl etkilediğini incelemek için çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Adı geçen tüm değişkenlerin Arua bölgesinde mikro ve küçük ölçekli işletmelerin performansına olumlu katkıda bulunduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar aynı zamanda, girişimcilerin yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi ve medeni hali gibi demografik değişkenlerinin Arua bölgesinde mikro ve küçük ölçekli işletmelerin performansına büyük katkıda bulunduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In the recent years micro and small scale businesses have been rapidly increasing in Uganda and Arua district in particular but the issue of inadequate capital to run these businesses has been a growing concern for many policy makers. In order to solve this problem the government of Uganda through privatization encouraged the development of microfinance institutions to provide financial services such as microcredit, savings, micro insurance and training to micro entrepreneurs who are economically active, but financially constrained and vulnerable. This study was therefore aimed to assess the impact of microfinance services on the performance of micro and small scale businesses in Arua district in Uganda. Although there are many previous studies regarding impact of microfinance services on its clients in Uganda, most of studies focused on small and medium enterprises leaving out micro enterprises which are the major forms of businesses a poor person can afford to start with microfinance loans. For instance Arua district in particular has limited research which used a methodology that adequately explained the impact of microfinance services and the performance of micro and small scale businesses. This study used purposive and simple random sampling technique to draw the sample from the population with the aid of questionnaires as an instrument for primary data collection from 200 clients of microfinance institution and secondary data was gathered from journal articles, selected texts and publications. Data was analysed using descriptive and inferential statistics with the aid of Statistical Package for Social Sciences (SPSS). Two models of multiple regression analysis were used to examine the extended to which microcredit, savings, micro insurance and training services provided by microfinance institutions affect the performance of micro and small scale businesses. Most of the mentioned variables contributed positively to the performance of micro and small scale businesses in Arua district. The results also shows that entrepreneur's age, gender, level of education and marital status contributes greatly to the performance of micro and small scale businesses in Arua district.