Üniversite okuyan gençlerin dünyaya ilişkin varsayımlarının kaygı ve umutsuzluk düzeyleri üzerindeki etkisinin incelenmesi (Yüzüncü Yıl Üniversitesi uygulaması)
Researching the effect of university students' assumptions related to the world on their anxiety and hopelesness levels (Yüzüncü Yıl University exaple)
- Tez No: 483277
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS EMRE AYNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Geleceği şekillendirecek bireyler olarak gençlerin kaygı ve umutsuzluk kaynaklarının bilinmesi, önemli bir konudur. Bu çalışmanın amacı, gençlerin dünyaya ilişkin varsayımlarının kaygı ve umutsuzluk düzeyleri üzerine olan etkisini tespit etmektir. Çalışmada literatür taramasının yanı sıra Yüzüncü Yıl Üniversitesinde eğitim gören toplam 295 fen bilimleri ve sosyal bilimleri öğrencisini içeren bir anket araştırması yöntemleri kullanılmıştır. Anket kapsamında 'Beck Anksiyete Ölçeği', 'Beck Umutsuzluk Ölçeği' ve 'Dünyaya İlişkin Varsayımlar Ölçeği' olmak üzere üç farklı ölçek kullanılmıştır. Araştırmada oluşturulan soru formu yüz yüze görüşme tekniği ile öğrencilere uygulanarak, araştırma için gerekli veriler toplanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre gençlerin dünyaya ilişkin varsayımları ile umutsuzluk arasında ters orantılı bir ilişki olduğu saptanmış olup dünyaya ilişkin varsayımların arttıkça umutsuzluğun azaldığı görülmüştür (regresyon katsayısı 0,359, F değeri, F=6,663). Dünyaya ilişkin varsayımlar ile kaygı arasında ise anlamlı bir farklılık oluşturacak bir etkileşim olmadığı tespit edilmiştir (p=0,036 düzeyinde). Araştırmanın Yüzüncü Yıl Üniversitesindeki öğrencilerden meydana gelmesi, çalışmanın sınırlılıkları arasında yer almaktadır. Araştırma sonuçlarına göre bireylerin soyut değer inançlarının geliştirilmesi ve umutsuzluğa neden olan faktörlerin hayattan çıkarılması önerilir.
Özet (Çeviri)
To know about the anxiety and the hopelessness level of the young people is important because they're the people who are going to shape the future. The goal of the study is to determine the effect of young people's assumptions about the world on anxiety and hopelessness levels. Age of the literature review, a questionnaire has been applied on 295 students of Van Yüzüncü Yıl University from the social and physical sciences departments. In the questionnaire Beck anxiety scale, Beck hopelessness scale and world assumption scale having used. According to the results there is a negative relationship between the world assumptions and the hopelessness. With the increase of the world assumptions the hopelessness decreases (regression coefficient 0,359, F variable, F=6,663). The results also show that there is not a meaningful relationship between the world assumptions and the anxiety (p=0,036 level). The research has done only Van Yüzüncü Yıl University and this is the limitedness of this study. According to the results, improvement of the personal nonphysical values belief and eliminate the factors which cause the despair would be advised.