The European Union's foreign policy: Explaining variation in external assistance policies
Avrupa Birliğinin dış politikası: Dış yardım politikalarında farklılığı açıklamak
  1. Tez No: 483282
  2. Yazar: DAMLA CİHANGİR TETİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM MÜFTÜLER BAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu tezin ana amacı iki yönlüdür; AB'nin dış yardım politikalarındaki Avrupa entegrasyonunu ve farklılaşımı açıklmayı amaçlarken aynı zamanda entegrasyon mekanizmaları, genişleme ve kalkınma ve işbirliği politikasının arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Avrupa Komisyonu, finansal yardımlar konusunda en etkili ve başarılı çok taraflı kuruluşlardan biri olduğu halde tekil AB üye ülkelerinin neden ve nerelere ikili yardımda bulunmayı ve bazı paydaş ülke ve bölgelerde kümeleşmeyi tercih ettiklerini de açıklamaya çalışmaktadır. Böylelikle, AB kurumlarının ve üye ülkelerinin yardım paylaştırma tercihlerini belirleyen faktörleri ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Son olarak, AB aday ülkelerinin kalkınma yardımları politikası üzerine Avrupalılaşma ve Avrupa'nın farklılaşmış entegrasyonunun rollerini Türkiye örneğini ele alarak açıklamaktadır. Türkiye, hem AB yardımı alan bir ülke hem de gelişmekte olan bir donördür. Tez, üç geniş araştırma sorusuna sahiptir; 1- Avrupa entegrasyonunun AB dış yardım politikalarının ve finansal yardım araçlarının gelişimine karşılıklı olarak herhangi bir etkisi var mıdır? 2- AB donörlerinin yardımlarının ayrışmasının şeklini belirleyen ana faktörler nelerdir? 3- Türkiye'nin ve AB'nin kalkınma ve insani yardım politikalarının yakınsaması ve ayrışması, bu paydaşlar arasında bir farklılaşmış entegrasyon şekli oluşturuyor mu, eğer öyleyse bu, kalkınma politikası alanında alternatif bir entegrasyon modelinin ortaya çıkmasına yol açar mı? Bu tez, birincil ve ikincil veri analizi yaklaşımı ve yarı yapılandırılmış seçkin görüşme metodolojisi ile panel veri regresyon analizini kullanarak karma metot yaklaşımını benimsemektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this dissertation is twofold; while it aims to explain the European integration and differentiation in EU external assistance policies, at the same time it examines the relationship between integration mechanisms, enlargement and development and cooperation policy. It also aims to explain why and to where individual EU member states prefer to allocate bilateral aid, and aggregate in some partner countries and regions, while the European Commission standing as the one of the most effective and successful multilateral agency regarding financial aid. Thus, it aims to uncover the factors that determine aid allocation preferences of EU institutions and member states. Finally, it explains the roles of Europeanisation and European differentiated integration on the development aid policies of EU candidates by taking the case of Turkey. Turkey is both an EU aid recipient and an emerging donor. The dissertation includes three broad research questions; 1- Does European integration have any impact on the evolution of EU external assistance policies and financial aid instruments and vice versa? 2- What are the main factors that determine the patterns of aid fractionalisation of European donors? and 3- Whether convergence and divergence between Turkey's and the EU's development and humanitarian aid policies is a form of differentiated integration between these partners and if yes, this would cause to an alternative mode of integration in development policy? It adopts a mixed-method approach by using primary and secondary data analysis approach and semi-structured elite interview methodology and also a large-N, panel data regression analysis.