The effect of democratic sanctions on leaders
Demokratik yaptırımların liderlerin üzerine etkisi
  1. Tez No: 483285
  2. Yazar: SELİN KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞADİYE MELTEM MÜFTÜLER BAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Demokratik yaptırımlar, Amerika Birleşik Devletleri ve müttefikleri tarafından Soğuk Savaş bittikten sonra demokrasiyi yaymak için dış baskı yöntemi olarak coğunlukla tercih edilmiştir. Yaptırımlar üzerine yapılan çalışmalar, yaptırımların amaçlarını demokrasi yaymak ya da diğer amaçlar olarak ayırmadan, yaptırımların yaptırım uygulanan ülkedeki demokrasi seviyesine kötü etki ettiğini savunurlar. Fakat, yaptırımların istenilen sonucu mu verdiği ya da tam tersi sonuçlar mı doğurduğu hala akademik tartışma konusudur. Bu çalışma, yaptırımları demokratik ve demokratik olmayan diye ikiye ayırarak, yaptırımların demokratikleşmenin öncüllerinden biri olan lider değişimine etkisini araştırıyor. Ülkeler arası ve 1990-2015 yıllarını kapsayan zamansal veri kullarak yaptığım bu çalışma önceki çalışmalarla çelişiyor ve otoriter rejimlere uygulanan demokratik yaptırımların düzen dışı lider değişimine yol açtığını gösteriyor. Yaptırımların amacına bakılmaksızın yaptırımların lider üzerine etkisi incelendiğinde, ekonomik büyüme arttığında, düzen dışı lider değişiminin azaldığı gözlenir.
Özet (Çeviri)
Democratic sanctions as forms of foreign pressure are mostly preferred after the Cold War period by the US and its allies to spread democracy. The literature on sanctions which did not distinguish the aims of sanctions has long argued that sanctions have a negative effect on the level of democracy in targeted authoritarian states. However, whether sanctions are effective or counterproductive is still a scholarly debate. In this study, I investigate the impacts of sanctions on leadership change which is one of the crucial antecedents of democratization by distinguishing the aims of sanctions as democratic and non-democratic. Using cross-country time series data from 1990 to 2015, this study contradicts previous research and demonstrates that democratic sanctions lead to irregular leader transition in targeted countries. I also show that regardless of objectives of sanctions, greater economic growth makes irregular leader removal less likely.