On the choice of a public good for agents with double-peaked preferences
Çift tepeli tercihleri olan ajanlar için bir kamusal mal seçimi üzerine
  1. Tez No: 483284
  2. Yazar: OĞUZ KÜÇÜKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KIBRIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bireylerin çift tepeli tercihleri olduğu durumda, sonlu bir aralıkta tek bir kamusal mal için yer seçimi problemini çalışıyoruz. Bir birey eğer iki adet en çok tercih ettiği noktaya sahipse ve bulunduğu konum bu iki nokta aralığında en az tercih ettiği noktaysa, tercihi çift tepeli tercihtir. Bireylerin konumlarının gözlemlenebilir olduğunu ve sadece en çok tercih ettikleri noktaları bildirdiklerini varsayıyoruz. Bu problem için manipüle edilemeyen mekanizmaları karakterize ediyoruz ve aynı anda Pareto optimal ve manipüle edilemeyen bir mekanizmanın olamayacağını gösteriyoruz. Aynı zamanda sonlu bir aralık varsayımımızı mekanizmanın sürekliliği ile değiştirdiğimizde sonuçlarımızın hala geçerli olduğunu gösteriyoruz. Ek olarak, gözlemlenebilir konum varsayımımızı kaldırmanın yaratacağı sonuçları ve bireylerin tercih bilgisinin tamamını kullanan manipüle edilemeyen mekanizmaların olasılığını tartışıyoruz.
Özet (Çeviri)
We study the problem of choosing the location of a public good on a finite interval when agents have double-peaked preferences. A preference relation is double-peaked when an agent has two most preferred spots and her location is his least preferred in between these two spots. We assume that the locations of the agents are observable and agents report only their most preferred spots. We characterize strategy-proof mechanisms, and show that there is no strategy-proof and Pareto efficient mechanism for this problem. We also show that our results still hold when we replace the assumption of a finite interval with the continuity of the mechanism. Additionally, we discuss the consequences of dropping the assumption that the locations are observable, and the possibility of strategy-proof mechanisms that use the whole preference relations of the agents.