Influence of Ahmed Midhat efendi on the formation of Fatma Aliye's intellectual world
Fatma Aliye'nin entelektüel dünyasının oluşumunda Ahmed Midhat Efendi'nin tesiri
  1. Tez No: 483286
  2. Yazar: MERVE KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF HAKAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Fatma Aliye değişimin hem arzu edilip hem de burun kıvrıldığı Osmanlı modernleşmesi safhasında, kabul görmüş ve son derece popüler ilk Osmanlı kadın yazardır. Tamamen erkek egemen bir edebiyat dünyasında tek popüler kadın ses oluşunun bir tesadüf olması fikri imkansız görünmektedir ki bu“kabul görmüş”tabirini kullanmamızın ana sebebidir. Popularite de küçümsenecek bir kavram değildir çünkü popüler yazarlar da yine erkeklerdir. Bu sebeple en çok yazan, satan ve okunan yazar Ahmed Midhat Efendi ve Fatma Aliye ile olan ilişkisi bir analize ihtiyaç duymaktadır, bu yazının takip ettiği yol da budur. Ahmed Midhat ve Fatma Aliye'nin ebedî bağları ki kendilerinin birbirlerini manevi kız ve manevi baba görmeleri ile niyet edilmiştir, aralarındaki kopmaz bağın bir göstergesidir.
Özet (Çeviri)
Fatma Aliye was the only woman accepted and became a popular voice in the Ottoman Empire in context of the Ottoman modernization, a period when change was loved and frowned upon at the same time. The fact that she was accepted and popular in the literary scene, which is completely predominated by men at the time, is not a coincidence. Hence the expression“accepted”is used to introduce Fatma Aliye. Popularity was not something easy to achieve; best selling authors in Istanbul were all males at the time. Therefore, the influence of the name who wrote, sold and influenced the era the most, Ahmed Midhat Efendi, and the analysis of Fatma Aliye's relationship with him is the essential route we must take in this analysis. His intimate connection with Fatma Aliye, as evidenced by their choice of being the spiritual daughter (manevi kız) and spiritual father (manevi baba) of each other is an indication of this inseparable connection.