Construction of trans masculinities: Experiences of trans men, lawyers and psychiatrists in Turkey
Trans erkekliklerin inşası: Trans erkeklerin, avukatların ve psikiyatristlerin Türkiye'deki deneyimleri
- Tez No: 483311
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ALTINAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez Türkiye'de trans erkeklerin bugünkü kimlik oluşturma biçimleri, geçiş süreçleri ve başta avukat ve psikiyatrlar olmak üzere devlet kurumlarıyla olan müzakere ve işbirliği deneyimleri bağlamında trans erkeklerin yaşam deneyimlerine odaklanmaktadır. Az sayıda hukukçu ve psikiyatrın yanı sıra, trans erkekler ile derinlemesine yapılan mülakatlar ve katılımcı gözleme dayanan bu araştırma, trans erkeklerin“geçişlerinin”kendilerini tanımlama biçimleri, görünürlükleri ve Türkiye'de sosyal ve kurumsal alanlarda buldukları yer ile mümkün temaslarını araştırmaktadır. Trans erkekler trans erkeklikleri nasıl deneyimliyor? Hukuki ve tıbbi kurumların yanı sıra, trans erkekler trans erkekliğin anlamlarına dair bilgiye nasıl ve ne ölçüde erişebilmekte? Trans erkekler, bu kurumsal alan ve yaptırımlara karşı ne tür zorluklar çıkarıyor ve dile getiriyorlar? Trans erkekler ile LGBTI+ dostu doktor ve hukukçular arasındaki iş birliği, devlet yaptırımlarına karşı nasıl ve ne ölçüde karşı koyabilmekte ve/veya bunu sürdürebilmekte? Trans erkek kimliğinin inşası ile ilgili olarak, transgenderizm, erkeklik, psikiyatri ve hukuk kavramları nerelerde örtüşüyor? Bu tez, bu sorulardan yola çıkarak trans erkekler ile psikiyatr ve avukatlarının, trans erkek kimliğinin ve trans erkekliklerin inşasında birbirlerini nasıl etkilediklerini tartışıyor ve dolayısıyla kurumsal ve sosyal çevrelerin trans öznellikleri ve erkeklikleri nasıl algıladığını sorguluyor. Bu tez, Türkiye'de trans erkekler ile avukat ve psikiyatrlar arasındaki kimlik inşası ve komünite oluşturma deneyimlerini araştırarak transgenderizm ve erkeklikler üzerine var olan literatüre katkıda bulunmayı da hedefliyor.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the experiences of trans men in Turkey by focusing on the present forms of identification, transition process, and negotiations and alliances particularly with legal and psychiatric professionals. Based on in-depth interviews and participant observation with trans men, as well as a small number of interviews with lawyers and psychiatrists, this research explores the potential contingencies of trans men's“transitions”in terms of their self-identifications, visibilities and embodiments within the social and institutional spaces in Turkey. How do trans men experience their trans masculinities? How and to what extent can they reach information on what it means to be a trans man for others, as well as for legal and medical institutions? What sorts of challenges do trans men bring to light in relation to these institutional spaces and practices? How and to what extent, do the alliance between trans men and LGBTI+ friendly doctors and lawyers perpetuate and/or challenge the state enforcements? Where do the concepts of transgenderism, masculinity, psychiatry and law overlap in relation to the construction of trans masculinities? Departing from these questions, this thesis argues that trans men, as well as their psychiatrists and lawyers, affect each other in their construction of trans man identity and trans masculinities, and thereby challenge the institutional and societal milieus' comprehension of trans subjectivities and masculinities. The thesis aims to contribute to the existing literature on transgenderism and masculinities by exploring the identity making and community building practices among trans men, and lawyers and psychiatrists in Turkey.