Geopolitics of energy in Eurasia- the case of Turkmenistan
Avrasyanın enerji jeopolitiği - Türkmenistan örneği
  1. Tez No: 483312
  2. Yazar: DILYARA AZIZOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMRE HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Energy, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Türkmenistan dünyadaki en büyük dördüncü doğal gaz rezervine sahip ülke olarak dünya enerji siyasetinde önemli bir rol oynamaktadır. Ancak, bu role dair beklentiler ülkenin elverişsiz jeopolitiği ve kara ile çevrili pozisyonu dolayısıyla engellenmekte. Bu tez Türkmenistan'ın enerji sektörünün değişen dinamiklerini komşu ülkelerle hali hazırda sürdürülen ve geçmişte yapılmış projeleri inceleyerek geniş bir analizini sunmaktadır. Ayrıca, bu çalışma mevcut enerji yollarının potansiyel farklılaşması ihtimalini jeopolitiği güvenlik, uluslararası sulara ulaşım ve çevredeki komşu ülkelerle ilişkiler üzerinden inceleyecektir. Bu tezin cevaplamaya çalıştığı temel araştırma konularından bazıları: Türkmenistan'ın doğalgaz ihracat marketini çeşitlendirmek için uygulanabilir senaryoları nelerdir? Türkmenistan'ın gaz rotasını çeşitlendirmesini sınırlayan başlıca jeopolitik faktörler nelerdir? Bu soruları göz önünde bulundurduğumuzda, Türkmenistan ve ortaklarının arasındaki farklı doğalgaz rotalarının uygulanabilirliğine karar verilmesi ve yeni gelişen pazarla birlikte Türkmen gaz ticaretinin gelecekteki görünümü üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkmenistan with the fourth largest natural gas reserves in the world is set to play a crucial role in world's energy politics. Yet, its prospects to do so is hindered due its unfavorable geopolitics and the landlocked position of the country. This thesis provides a broad analysis of the shifting dimensions of Turkmenistan's energy sector by reviewing its bilateral relations with neighboring countries with an emphasis on past and ongoing projects. Additionally, this work will focus on the likelihood of potential diversification of existing natural gas routes by taking up geopolitical considerations such as security, access to international waters and relations with the surrounding neighborhood. The main research questions that this thesis seeks to answer are the following: what are the feasible scenarios for Turkmenistan to diversify their natural gas export market? What are the major geopolitical factors that restrict Turkmenistan's ability to diversify their gas routes? In considering these questions, the emphasis will be on determining the feasibility of different natural gas routes between Turkmenistan and its partners, and the future prospects of Turkmen gas trade relations with emerging markets.