The effect of identity on the conflict in Syria
Suriye'deki çatışmada kimlik etkisi
- Tez No: 483317
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KERİM CAN KAVAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
2011 yılında başlayan çatışmadan beri, kimlikler arası Sınırlar büyümeye başladı ve kimlik, Suriye'deki çatışmada temel konulardan biri olarak boy göstermeye başladı. Bu çatışmadaki kimliğin rolünü anlamak için ben, Suriye'nin içinden veri toplayıp analiz ediyorum. Bu nadir veriler bize, Suriye'nin içindeki Suriye'li halkların yüzdesi hakkında bir fikir vermektedir. Ben farklı kimliklerin (Araplar ve Kürtler) bazı sorulara, diğer kimliklere farklı reaksiyon gösterirken, aralarında aynı biçimde reaksiyon gösterdiklerini keşfettim. Onlara göç veya çatışma sonrası tercihleri sorulduğunda, Araplar ve Kürtler'in benzer şekilde tepki veriyorlar ve kimlik herhangi bir etki göstermiyor. Bununla beraber, çatışmaya mümkün bir çözüm olan açılıma bunların desteği sorulduğunda veya çatışmada Birleşmiş Milletler'in rolünü nasıl buldukları sorulduğunda, Arap katılımcıların Kürtler'den farklı cevap verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Since the conflict started in Syria in 2011, the borders between identities started to grow and the identity started to emerge as one the main issues in the Syrian conflict.. To understand the role of identity in this conflict, I collect and analyze data from inside Syria. This rare dataset gives us an insight about the perception of the Syrian people inside Syria. I find that the different identities (Arab and Kurdish) reacted in a similar manner to some questions while they reacted differently to others. When asked about their migration or post conflict preference, both Arabs and Kurds reacted similarly and the identity did not have an effect. However, when asked about their support to an initiative as a possible solution to the conflict or how they perceive the role of the UN in the conflict, the responses of the Arabic participants were different than the Kurds.