Identity politics and solidarity practices of lesbian and bisexual women in Istanbul
İstanbul'daki lezbiyen ve biseksüel kadınların kimlik politikaları ve dayanışma pratikleri
- Tez No: 483318
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ALTINAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
İstanbul'da kendilerini lezbiyen ya da biseksüel olarak tanımlayan kişilere odaklanan bu araştırmanın amacı, kadın-kadına sosyalleşme süreçlerini, bunların kimlik ve komünite oluşturma, dayanışma geliştirme ve kimlik politikasıyla olası ilişkilerini ortaya çıkarmaktır. Bu araştırma, lezbiyen-biseksüel kadınların sosyalleşme pratiklerini iki alanda incelemektedir: kadınların sık gittikleri mekanlar ve sanal alanlar. Lezbiyen-biseksüel sosyalleşme ortamları arasındaki benzerlik ve farklılıklar araştırılmış, bu ortamlar arasında kurulmuş olan ilişkiler ve bunların politikaya olası etkileri incelenmiştir.“LGBTİ+ dostu”yerlerde sosyalleşme, LGBTİ+ kültürün önemli bir parçasıdır, çünkü bu alanlar, daha yaygın olan heteronormatif yapı içinde görece“güvenli”alanlar yaratır. Bu tez, bu sosyalleşme alanlarının komünite oluşturma ve dayanışma geliştirme süreçlerinde nasıl bir işlev üstlendiklerini kendilerini lezbiyen-biseksüel olarak tanımlayan bireylerle alan çalışmasına dayanarak incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Focusing on people who identify themselves as lesbian or bisexual women in İstanbul, this research aims to explore woman-to-woman socialization processes and their possible relations with identity and community making, solidarity building, and identity politics. This research analyses lesbian-bisexual women's socialization in two sites: physical spaces that women frequent, and virtual/digital spaces. It explores commonalities and differences between lesbian-bisexual socialization mediums in order to have a wider perspective on relationships established among these spaces, and their possible effects on identity politics. Socialization in LGBTI+ friendly spaces is a significant part of LGBTI+ culture, because they create relatively“safe spaces”within larger predominantly heteronormative social structures. Based on field research with lesbian and bisexual identified individuals, this thesis explores the ways in which these spaces contribute to community making and solidarity building processes.