Hatay'ın Yayladağı ilçesine göç eden Suriyelilerin bütünleşme süreçleri
Integration processes of Syrians who immigrated to Yayladağı town of Hatay
- Tez No: 630618
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ÇAĞATAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 398
Özet
Bu çalışmada, Suriye'de iç çatışma ve güvensizlik ortamının başladığı 2011 yılından itibaren Türkiye'ye göç eden Suriyelilerin, Hatay'ın küçük bir sınır ilçesi olan ve Türkiye'nin en güney ucunda yer alan Yayladağı ilçesine göçleri sonucunda, ilçe sakinleri ile göç edenler arasında ortaya çıktığı görülen sosyal, kültürel ve ekonomik yönlerden karşılıklı bir etkileşim sürecinin boyutları ve bunun ülke geneline yansıyan sonuçları ele alınmaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden görüşme tekniği kullanılan çalışma kapsamında, üçlü bir bakış açısıyla göç edilen yerde yaşayan Yayladağlılar ile birlikte Suriyeli Bayırbucak Türkleri ve Araplar ile yarı yapılandırılmış görüşme formlarıyla derinlemesine mülakatlar yapılarak kamu görevlileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile birlikte toplam 91 katılımcının görüşlerine yer verilmiştir. Çalışmada verilerin analizi için bilgisayar destekli nitel veri analizi programı kullanılmıştır. Araştırmanın kuramsal arkaplanı oluşturulurken Friedrich Heckmann'ın bütünleşme teorisinden yararlanılmıştır. Çalışmada, göç kabul eden yerde yaşayan Yayladağlıların göç eden Suriyelilere ilişkin düşüncelerine yer verilmiş, onların gözünden ilçede meydana gelen değişimler anlaşılmaya çalışılmış, öte taraftan Suriyelilerin özellikle Esad rejimleri altında maruz bırakıldıkları baskıların neler olduğu, Suriye iç savaşında yaşadıkları zorluklar, Türkiye'ye uyum süreçleri, hayat tarzları nedeniyle yaşadıkları yerde herhangi bir dışlanmayla karşılaşıp karşılaşmadıkları gibi başlıklar çalışmada irdelenen konular arasındadır. Çalışmanın ulaştığı sonuçlara göre, Suriyeli Bayırbucaklı Türklerin uzun yıllar Arap kültürü etkisi altında bulunmalarına rağmen, Türkiye ile geçmişe dayalı ortak tarihi ve kültürel bağlarının bulunması, Bayırbucaklılara sosyal ve kültürel bütünleşmeleri açısından önemli avantajlar sağladığı görülmüştür. Suriyeli Arapların ise yaşadıkları iletişim problemleri nedeniyle bütünleşme süreçleri Türklere göre çok daha düşüktür. Saha araştırmasının sonuçlarından anlaşıldığı üzere, zorunlu göçe maruz kalan yerde yaşayan yerli halk ile göç edenler arasında bir kültürlenme ve etkileşim sürecinin yaşandığı ancak bunun ortak dil, kültür gibi özellikler taşıyan Bayırbucaklı Türklerde daha fazla olduğu, Araplarda ise düşük düzeyde kaldığı ortaya konulmuştur. Bu durum da bütünleşmede ortak dil, kimlik ve kültürün önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Araştırma kapsamında ilçedeki kamu kurumlarının Suriyelilerin entegrasyonlarına yönelik hayata geçirmiş olduğu yatırım ve istihdam projelerinin bu etkileşimde önemli bir payının olduğu görülmüştür. Yine saha araştırması sonuçlarına göre, yaşanan bu göç vesilesiyle Yayladağı ilçesi ekonomik anlamda gözle görülür bir hareketliliğe sahne olmuş, Yayladağı ilçe nüfusunun artmasıyla birlikte ilçede fiziki anlamda önemli değişimler yaşanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Syrians who immigrated to Turkey as of 2011 because of the environment internal conflict and insecurity in Syria, as a result of their migration to Hatay's small a border town Yayladağı where at the southernmost edge of Turkey, the dimensions of a mutual process in terms of social, cultural and economic aspects that appear to occur between the residents of the town and the immigrants and its implications across the country are discussed. Within the scope of the study using interview technique, one of the qualitative research methods by which with a triple point of view along with Yayladağ people living in the migrated place, Syrian Bayırbucak Turks and Arabs by semi-structured interview form with in-depth interview together with public officials and representatives of non-governmental organizations totally the views of 91 participants were included. In the study, computer-supported qualitative data analysis program was used for data analysis. While composing the theoretical frame of the research, Friedrich Heckmann's integration theory was used. In the study, the thoughts of Yayladağlıların about the migrating Syrians gave place to through their perspective, the changes in the Yayladağı town were tried to be understood, on the other hand Syrians especially pressures to which they are subjected under Assad regime, the difficulties they faced in the Syrian civil war, compliance processes in Turkey, whether they encounter any exclusion due to their lifestyle are among the topics discussed in the study. As regards to the conclusions of the study, although the Syrian Bayırbucak Turks have been under the influence of Arab culture for many years, the presence of the past based on common historical and cultural ties with Turkey that it provides significant advantages to Bayırbucak Turks in terms of social and cultural integration. On the other hand, due to the communication problems integration processes of Syrian Arabs are much lower with respect to Bayırbucak Turks. In the study, between local people and immigrants a cultural and interaction process is experienced however, this is more prevalent in Bayırbucak Turks who have specifications such as common language and culture, although the Syrian Arabs remained at a low level. This situation once again proved the importance of common language, identity and culture in integration. Within the scope of the research, the investment and employment projects implemented by the public institutions in the Yayladağı town for the integration of Syrians that it was observed they had a positive effect in this interaction. And also in the field research due to this migration encountered Yayladağı town has witnessed economically a major revival associated with the increase in the population of Yayladağı town important changes have carried out in terms of physical in the town.