'Daughter (-in-law) of Turkey': An account of international marriages from South East Asian women in İstanbul
'Türkiye'deki gelinler': İstanbul'da evlenen Güneydoğu Asyalı kadınların hikayeleri
- Tez No: 483323
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. TÜLAY ARTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Küreselleşme ve artan coğrafi hareketlilikle birlikte uluslararası evlilikler Türkiye'de daha popüler oldu ve farklı milletler ve kültürlerden gelen yabancı kadınlarla evlenen erkeklerin sayısı giderek arttı. Bu yüksek lisans tezi Türkiye'deki Uzak Doğulu gelinlerin hikayeleri ve aralarındaki sosyal medya gruplarının rolleri üzerinde durur. Mart 2016 – Mayıs 2017 tarihleri arasında Vietnam, Filipin, Çin, Tayvan, Güney Kore ve Tayland'dan 20 katılımcı ile gelinlerin günlük yaşantıları, çatışmaları, yaşadıkları zorluklar ve Türkiye'deki yaşama uyumları üzerine sözlü tarih görüşmeler yapıldı. Bu tez sosyal medyanın (örneğin; facebook) gelinler arasındaki etkileşim üzerindeki etkilerini araştırır ve onların Türkiye'deki yaşamını bireşimsel yaklaşım ile inceler.
Özet (Çeviri)
Thanks to globalization and increasing geographic mobility, international marriages have become more popular in Turkey, and a growing number of Turkish men are getting married to foreign women with diverse backgrounds in terms of national identity and culture. This master thesis documents the accounts of“East Asian brides”in Turkey and the role of overlapping social media groupings among them. Oral history interviews were conducted from March 2016 to May 2017 with 20 respondents from Vietnam, the Philippines, China, Republic of China (Taiwan), South Korea, and Thailand, recording first-hand their day-to-day existence, conflicts, difficulties, and adaptation to life in Turkey. The thesis traces the roles and influences of social media (e.g. Facebook) interaction among these brides, and re-examines their lives in Turkey with a synthetic approach