Dereköy-Yeniköy (Menderes-İzmir) yöresi kayaçların radyoaktivite açısından incelenmesi
- Tez No: 5597
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMAN RIZA KINACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
öz Bu çalışmada İzmir iline bağlı Menderes ilçesinin 2 güneybatısında yaklaşık 40 km lik bir alanda yayılım gös teren birimlerin genel radyoaktivite İçerikleri araştırıl mıştır. Çalışma bölgesi İzmir1 e yaklaşık 25 km, uzaklıktadır. Çalışma alanında Dereköy, Yeniköy ve Bahçecik Mahallesi gibi yerleşim yerleri bulunmaktadır. Bölgenin batı tarafını Kretase yaşlı Flişler, orta ve kuzey kısımlarını Neojen ve Kuaterner yaşlı tortullar, doğu tarafını ise Pliyosen yaşlı tüf, perlit ve riyolitik volka- nitler kaplar. Laboratuvarda yapılan çeşitli radyometrik ölçümlere gö re tortul seriye ait birimler ortalama 5,4 ppm eli, 3,27 ppm eTh, % 1,59 potasyum, 13» 93 pCi/gr Gross beta, 0,32'cps Gross gama ve 7,17 cpm radon ürünlerinin alfa aktivitesi içerirler. Volkanik seriye ait birimler, 19,11 ppm eü, 13,18 ppm eTh, % 4,34 potasyum, 36,64 pCi/gr Gross beta, 0,98 cps Gross gama ve 14,69 cpm radon ürünleri alfa aktivitesi içerirler. Yapılan çalışmalar sonucu, bölgede önemli bir radyoak tivite anomalisi ve uranyum yığışımı tespit edilmemiştir. Yapılan analizler sonucunda volkanik birimleri oluşturan tüf, perlit ve riyolitlerin tortul birimlere oranla daha fazla radyoaktivite içerdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT At this study the general radioactivity contents of the 2 geological units located in the area of 40 km in south western Menderes, the country of İzmir is investigated. The study area is 25 km far away from İzmir. At the study area there are settlement places like Dereköy, Yeni- köy Bahçecik district. The west part of the area is covered with cretaceous old flysch, the middle and north part with Neogene Qua ternary sediments and east part with pliocene tuffs perlites and rhyolitic volcanites. According to the various physical analysis the average, radioactive contents of the rock samples are as follows: The sedimentary series includes 5» 4 ppm eU| 3,27 ppm eTh| 1,59 % potassium; 13,93 pCi/gr gross beta; 0,32 cps gross gamma and 7,17 cpm alpha activities of radon daughters. The volcanic series includes 19,11 ppm eU; 13,3:8 ppm eTh; 4,34 % potassium, 36,64 pCi/gr gross beta; 0,98 cps gross gamma and 14,69 cpm alpha activities of radon daughters. According to the result of these studies there is not a significant radioactivity anomaly in the study area. From the result of the analysis which are made, it is understood that the volcanic units as tuff, perlite and rhyolite includes more radioactivity than the sediments.