Kars müzesinde bulunan Urartu Dönemi madeni kaplar
Located in the Kars museum Urartu Period mineral containers
  1. Tez No: 483347
  2. Yazar: KAPTAN ZEYNEL ABİDİN YAŞLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKIN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Anadolu coğrafyası, üzerinde barındırdığı zengin kültürel mirası koruyarak bu kültürel miras gerek Arkeolojik kazılar gerek se başka yollarla gün yüzüne çıkarılarak hem bilim dünyası hem de sanatsal ve estetik zevke sahip insanlar için ilgi odağı olmuştur. Anadolu'da varlığını sürdürmüş ve tarih süreci içerisinde zamanla yok olmuş en önemli medeniyetlerden birisi de elbette ki Urartu Krallığıdır. Yüksek Lisans tezime konu olan ve Ağrı İli, Patnos İlçesinden bir kaçakçılık olayı sonucu Kars Müzesi Müdürlüğüne getirilen Urartu Dönemi Madeni eserleri incelerken bu eserler içerisinde muhtelif form, ölçü ve tekniklerde yapılmış 26 adet madeni mutfak kaplarını tez konumu oluşturmuştur. Tez hazırlığı kapsamında önce Urartuların Anadolu toprakları üzerindeki yayılımını anlattıktan sonra Urartuların siyasi tarihi, kültürünü ve madencilik sanatını anlatarak tezin ana konusunu oluşturan 26 adet madeni mutfak kabını ölçü, form, yapım tekniği ile sanatsal özelliklerine vurgu yapacak şekilde tanımlamaya çalıştıktan sonra bu kapların ayrıntılı fotoğraflarını ve çizimlerini tezin ilgili bölümlerine yerleştirerek maden sanatında Anadolu'da ön salmış Urartuların üretimde sadece ihtiyacı karşılama amaçlı malzeme üretmediklerini, üretim yaparken sanatsal zevklerini ve yaratıcılığını da katarak muhteşem eserler ortaya koyduklarına dikkat çekmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
The rich Anatolian lands that embrace many civilizations, as well as the rich cultural heritage and the cultural heritage and the archaeological excavations have been brought to the surface of the sun and have been a center of attention both for the scientific world and for people with artistic and aesthetic taste, Of course, one of the most important civilizations that disappeared when it came is the Kingdom of Urartu. While studying the Urartu Period Metal Works which were brought to the Directorate of Kars Museum as a result of a trafficking incident in Ağrı İli and Patnos District, the master's thesis position of 26 metal kitchen vessels made in various forms, sizes and techniques. After trying to describe Urartular's spread over the Anatolian territories first of all in the scope of the thesis preparation, after trying to describe the Urartular's political history, culture and mining art and describing 26 metal kitchen cabinets which constitute the main topic of the thesis in order to emphasize the artistic features with measure, form, construction technique and artistic features, detailed photographs and drawings In the related sections of the thesis, it is desired to draw attention to the fact that the Urartians pre-deployed in Anatolia in mining art did not only produce materials to meet their needs in production, but also put out magnificent works by adding artistic pleasures and creativity in production.