Kars müzesinde bulunan Ani harabelerinden çıkarılan Selçuklu seramiklerinin süsleme ve kompozisyon özellikleri
The composition features of the artifacts, put out from Ani ruins, belong to the Seljuk and exhibited in Kars museum
  1. Tez No: 290603
  2. Yazar: NESLİHAN UYLU
  3. Danışmanlar: UZMAN VİLDAN ÇETİNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada Ani Ören Yeri kazılarından çıkarılmış Kars Müzesinde sergilenen Selçuklulara ait seramikler incelenmiştir. Konuyla ilgili yayınlardan farklı olarak bu çalışmada evreni oluşturan 20 adet eserlerin motif, kompozisyon özellikleri, süsleme ve renk unsurları belgelenerek Geleneksel Sanatlarımıza katkı sağlamak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda belirlenen eserlerin fotoğraf çekimleri, ölçümleri, renk ve desen tespitleri, bilgi formları hazırlanarak yapılmıştır.Araştırma sonucu elde edilen bulgulara göre; Örneklem olarak alınan 20 eser; 5 testi, 2 kâse, 2 küp, 6 tabak,1 çanak ve 2 çini parçası olarak sınıflandırılmıştır. Renk dökümüne göre; ağırlıklı olarak mavi, kobalt ve kahverenginin kullanıldığı görülmektedir. Araştırmada yer alan eserler içinde gerek zemin gerek bezeme rengi olarak açık mavi, krem rengi, sarı, siyah, açık yeşil, kobalt mavisi, yeşil, kahverengi, beyaz ve firuzenin kullanıldığı belirlenmiştir. Bezeme tablosuna bakıldığında ağırlıklı olarak geometrik bitkisel süslemeler ve insan figürlerinin ( 6 adet) yanı sıra hayvan figürlerinin de kullanıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research; the artifacts that were put out from Ani Ruins,belong to the Selçuklu, and exhibited in Kars Museum, are analyzed. Differently in this work from other publication, the 20 artifacts, composed the cosmos, are documented and the motif, characteristics of the composition, figuring and th elements of the color are determined. It is aimed to contribute to the traditional arts. Photography, mesuring, the detection of color and patterns of the artifacts,taht were determined according to tihs aim, are done by preparing the information forms.According to the results,derived from the research; the 20 artifacts are categorized in to the 5 jug, 2 cup, 2 cube, 6 plate, 1 dish and 2 ceramics. It is seen in the color table ; mainly blue, cobalt and brown colors are used. It is determined that7 light blue,2 cream,2 yellow,2 black,2 light gren,7 cobalt blue,2 green,10 brown,3 white and 1 turquoise are used. If the embellish table is analyzed, it is seen that mainly the geometrical herbal and human figures and besdie tihe the animal figures are used.