Etik liderlik ve duygusal emek ilişkisi: Kafkas Üniversitesi örneği
Ethical leadership and emotional labor relations: The case of Kafkas University
- Tez No: 483364
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN KAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada etik liderlik ve duygusal emek arasındaki ilişki saptanmaya çalışılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde liderlik, etik ve etik liderliğin kavramsal çerçevesi ortaya konmuştur. Liderlik teorilerine kısaca değinilmiştir. Liderliğe ihtiyaç duyulma nedenine, liderde bulunması gereken temel özelliklere, etiğin temel amaç ve görevlerine, etiğe ilişkin temel kavramlara ve etik teorilerine yer verilmiştir. Ayrıca bu bölümde çalışmamızın ana konusundan biri olan etik liderlik, etik liderliğin dayandığı anahtar kavramlar, etik liderlik davranışları ile etik olmayan liderlik davranışları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde duygusal emek kavramına yer verilmiştir. Duygusal emek yaklaşımları, boyutları, duygusal emek sürecinin olumlu ve olumsuz sonuçları ile duygusal emek üzerinde etkili olan faktörler açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, Kafkas üniversitesinde görev yapan 220 idari personelle etik liderlik ve duygusal emek arasında ilişki olup olmadığını belirlemek amacıyla araştırma yapılmış ve bu araştırma ile ilgili bulgu ve yorumlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study were to determine the relationship between ethical leadership and emotional labor. The study consists of three chapters. The first chapter also describes the conceptual framework of leadership, ethics and ethical leadership. It includes leadership theories to be mentioned briefly. The need of leadership, the basic characteristics of leadership are covered alongside of the basic aim, and duty of ethics, the key concepts of it, and the theory of itself. In addition, ethical leadership, its key concepts, ethical, and unethical leadership behaviours were focused as one of the main topics of the study in this part. In the second chapter, to be able to describe the concept of emotional labor, it included emotional labor approaches, its dimensions, positive and negative outcomes of the emotional labor process and the impact of emotional factors on labor. In the third chapter, the findings, and comments are provided as a result of the reasearch, which has taken place in the Kafkas University with its 220 administrative personnel, to determine the relation between the ethical leadearhip, and emotional labor.