Çimento üretiminde döner fırın prosesinin enerji, ekserji ve eksergoekonomik analizi
Energy, exergy and exergoekonomic analysis of rotary kiln process in cement production
  1. Tez No: 483423
  2. Yazar: HÜSEYİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUHA ORÇUN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada enerjinin yoğun olarak kullanıldığı çimento üretim prosesi ele alınmıştır. Çimento üretiminin hammaddesi olan klinkerin üretiminin gerçekleştirildiği döner fırınlarda klinker üretimi için gerekli olan enerji değerleri yakıt olarak 700-950 kCal/ton klinker ve elektrik enerjisi olarak 24-35 kW/ton klinker olarak gerçekleşmektedir. Bu tezde 1200 kton/yıl klinker üretim kapasiteli Oyak Bolu Çimento Ankara Şubesi'nde gerçek proses verileri kullanılarak enerji, ekserji ve eksergoekonomik analizler yapılarak döner fırın enerji verimliliği ve ürün maliyet analizi yapılmıştır. Çalışma sonunda döner fırın enerji ve ekserji verimlilikleri 298 K ortam sıcaklığında, 101;325 kPa basınçta sırasıyla döner fırın prosesinin enerji verimliliği %54;931 ve ekserji verimliliği ise%31;362 olarak bulunmuştur. Üretilen klinkerin ürün maliyeti ortalamada 0;0201 $/kg olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the energy intensive production process of cement production was investigated and analyzed. Required energy values for the production of cement clinker in a rotary kiln given as fuel and electricity consumptions were found to be 700-950 kcal / ton clinker and 24-35 kW/ton clinker, respectively. In this thesis, the actual process data of Oyak Bolu Cement Ankara Branch in which the capacity of cement clinker production is 1200 kton/year, was used to calculate rotary kiln energy productivity and product cost analyses. At end of the study, the efficiencies of Energy and Exergy were calculated as 54;931%, 31;62% at 298 K temperature and at 101;325 kPa pressure, respectively. The average produced clinker cost was 0;0201 $/kg.