Yoğunluk fonksiyoneli teorisi ile LuRhO3 bileşiğinin elektronik, optik ve dinamik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of electronic, optic and dynamic properties of LuRhO3 compound using density functional theory
  1. Tez No: 483426
  2. Yazar: MESUT KAVAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada yerel yoğunluk yaklaşımı (YYY) ve genelleştirilmiş gradyent yaklaşımı (GGY) altında Yoğunluk Fonksiyoneli Teorisi (YFT) kullanılarak perovskit LuRhO3 bileşiğinin yapısal optimizasyonu, elektronik bant yapısı, optik özellikleri ve dinamik özellikleri incelenmiştir. Çalışma yapılırken ABINIT paket programı kullanılmıştır. Yapısal optimizasyon aşamasında YYY için elde edilen sonuçların deneysel değerlere daha yakın sonuçlar verdiği görülmüş ve bileşiğin diğer fiziksel özellikleri YYY altında hesaplanmıştır. Hesaplanan 1.476 eV değerindeki elektronik bant aralığı bileşiğin yarıiletken bir malzeme olduğunu göstermektedir. Bileşiğin dielektrik fonksiyonu yardımıyla sönüm, soğurma, yansıtıcılık sabitleri, yüzey ve hacim enerji kayıp fonksiyonları, valans elektronlarının etkin sayısı ve etkin optik dielektrik sabitleri hesaplanmıştır. Dinamik kısmında ise bileşiğin fonon dispersiyonu ve fonon durum yoğunluğu hesaplanarak yorumlanmıştır. Literatürde bileşiğin optik ve dinamik özellikleri ilgili deneysel ya da teorik herhangi bir çalışmaya rastlanmadığından elde edilen sonuçlar başka çalışmalarla kıyaslanamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural optimization, electronic band structure, optical properties and dynamic properties of perovskite LuRhO3 compound were investigated using Density Functional Theory within the local density approximation (LDA) and generalized gradient approximation (GGA). This study was being performed using ABINIT software package program. It was seen that the calculated structural parameters under LDA are closer to the experimental ones so that the others properties of the crystal were calculated under LDA. Calculated band gap value of compound 1.476 eV shows that the crystal exhibits a semiconductor properties. The extinction coefficient, absorption and reflectivity constants, energy loss functions for surface and volume, the effective number of valance electrons and the effective dielectric constant of the crystal were calculated. In the section of dynamic properties, the phonon dispersion and the density of states for phonons were calculated and analyzed. The obtained data for optical and dynamical properties of the crystal could not compared to any data because of lack of experimental and theoretical data in the literature.