Kuzey Irak'ın Dohok bölgesi Akre yöresinde bulunan üstün nitelikli ceviz (Juglans regia L.) genotiplerin belirlenmesi
The determination of the high quality walnut (Juglans regia L.) genotypes in the Dohok Akre region of north Iraq
- Tez No: 483433
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN YAVİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kuzey Irak'ın Dohok Akre yöresinde iki yıl süre ile yapılan (2015-2016) ceviz seleksiyon çalışması sırasında 1000' den fazla ağaç dikkate alınmış ve bunların 182 sinden meyve örneği alınmaya değer bulunmuştur. Meyve örneği alman bu genotiplerde önemli meyve ve ağaç özellikleri incelenmiştir. Araştırına sonucunda 15 ceviz genotipi selekte edilmiştir. Seçilen genotiplerin meyve ağırlıkları 11,13 g ile 15,76 g, iç ağırlıkları 5,42 g ile 9,16 g, iç oranlan % 52,96 ile % 66,53 arasında, kabuk kalınlıkları 1.20 mm ile 2.05 mm arasında bulunmuştur. Seçilen genotiplerin 8'i protandrous 5'i protogenous ve 3'ü homogamous çiçeklenme şekli göstermiştir. Sonuç olarak 15 genotip dikkate değer bulunmuş olup, üzerinde çalışılması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Walnut trees grown from seed over 1000 during this selection study carried out for two years (205-2016) in Dohok Akre province were investigated. Fruit samples from 180 walnut trees were collected. Important fruit and tree characteristics in these walnut genotypes were examined. At the end of this study 15 genotypes were selected for superior fruit caharacteristics. In these selected genotypes the average fruit weights 11.15-15.76 g, kernel weights 5.64-9.16 g. kernel percentages 52.96 – 66.53 %,, thicknesses shell 1.20 - 2.05 mm. were found to be, respectively. In respect to flowering characteristics, eight genotypes were protoandrous. five genotype was protogenous and tree genotype was homogamous within selected genotypes. As a result; 15 genotyps were found to be promising walnut genotypes and are the suggested that they should be considered for further studies.