Farklı yetiştirici koşullarında morkaraman koyunlarının kırkım sonu canlı ağırlığı ve kirli yapağı verimi
Live weight after shearing and greasy wool yield of morkaraman ewes in different raising conditions
- Tez No: 483434
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı yetiştirici koşullarındaki Morkaraman koyunlarının kırkım sonu canlı ağırlığı, kirli yapağı verimi ve randıman özelliği incelenmiştir. Hayvan materyalini, Muş iline bağlı Alican köyünde 50 baş, Boyuncuk köyünde 50 baş, Bozbulut köyünde 48 baş, Çiçekli köyünde 50 baş ve Yukarısızma köyünde 50 baş olmak üzere toplam 248 baş koyun oluşturmuştur. Morkaraman koyunlarında kırkım işlemi, Haziran ayı başı ile Temmuz ayı başı arasında kırkım makası kullanılarak elle yapılmıştır. Her koyuna ait kirli yapağı gömleği ve kırkım sonu canlı ağırlığı 100 g'a duyarlı elektronik dijital baskül ile tartılarak koyunların kirli yapağı ağırlığı ve kırkım sonu canlı ağırlığı belirlenmiştir. Daha sonra, analize yetecek miktarda ve örnek alma tekniğine uygun bir şekilde her sürüden 12'şer baş 2-6 yaş aralığında, koyunun sağ omuz son kaburga bölgesinden yaklaşık 15-20 g civarında yapağı numuneleri alınarak uygun numune poşetlerine bırakılmıştır. Numunelerin randıman tayini Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölüm laboratuvarında yapılmıştır. Elde edilen verilere ilişkin istatistik analizler SAS paket programına göre bilgisayarda yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the live weight after shearing, the greasy wool yield and, the clean fleece percentage of Red Karaman ewes in different conditions were investigated. The animal material consisted of a total of 248 head of Red Karaman ewes in different flocks maintained in the villages of Alican (n= 50), Boyuncuk (n= 50), Bozbulut (n= 48), Çiçekli (n= 50) and, Yukarısızma (n= 50) in Muş city. Red Karaman ewes were sheared using shearing scissors at the beginning of June and beginning of July. Each of body weight of ewes after shearing and ewes' greasy fleece was weighed using electronic digital weighing scale with 100 g sensitivity. Fleece samples were taken as sufficient quantity for analysis, according to the sampling technique, from area of the last rib on the right shoulder of 12 head of ewes in each flock. Then, analysis of clean fleece percentage was performed in the laboratory at the Van Yüzüncü Yıl University, Agricultural Faculty, and Department of Animal Science. SAS package program was used for the statistical analysis of the data obtained.