Bazı kök bakterilerinin fasulyede (Phaseolus vulgaris L.) bakteriyel yanıklık (Xanthomonas axonopodis pv. phaseoli (Xap)) hastalığına etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of some root bacteria on bean blight bacteria (Xanthomonas axonopodis pv. phaseoli (Xap)) in bean (Phaseolus vulgaris L.)
- Tez No: 483432
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ŞENSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Mevcut tez çalışmasında, Van havzasında yaygın olarak yetiştirilen Gina fasulye çeşidi üzerinde, 25 °C sabit sıcaklık, % 60-65 nem ve 12 saat ışık 12 saat karanlık ortamda, 10 farklı PGPR izolatının fasulye bakteriyel yanıklık (Xanthomonas axonopodis pv. phaseoli (Xap)) hastalığı etmenine karşı etkileri araştırılmıştır. Araştırmada, hastalık şiddetine, bitki boyuna, bitki çapına, sürgün yaş ağırlığına, sürgün kuru ağırlığına, kök yaş ağırlığına, kök kuru ağırlığına, sürgünlerde ve köklerdeki fosfor (P), sodyum (Na), magnezyum (Mg), potasyum (K), kalsiyum (Ca), bakır (Cu), demir (Fe), mangan (Mn) ve çinko (Zn) miktarlarına bakılmıştır. R15/1, R17/1, R53/2, R54/2 ve R55/1 PGPR+ izolatlarının hastalık inokule edilmiş kontrol (K+) ile karşılaştırıldığında daha geniş sürgün çapına ulaştıkları saptanmıştır. R15/1, R17/1, R53/2 ve R54/2 PGPR+ izolatlarının hastalık inokule edilmiş kontrol (K+) uygulamasından daha yüksek sürgün yaş ağırlığına sahip oldukları tespit edilmiştir. R15/1, R17/1, R53/2 ve R54/2 PGPR izolatlarının hastalık inokule edilmiş kontrol (K+) uygulamasından daha yüksek kök yaş ağırlığına sahip oldukları belirlenmiştir. R17/1 ve R53/2 PGPR izolatlarının hastalık inokule edilmiş kontrol (K+) uygulamasından daha yüksek sürgün kuru ağırlığına sahip oldukları tespit edilmiştir. R53/2 ve R55/1 PGPR + izolatlarının hastalık inokule edilmiş kontrol (K+) uygulamasından daha yüksek düzeyde kök kuru ağırlığına sahip oldukları saptanmıştır. Hastalık inokule edilmiş kontrol (K+) uygulaması ile PGPR+ izolatları karşılaştırıldığında R15/1, R38/1 ve 66/3 PGPR izolatları hariç tüm PGPR+ izolatlarının, hastalık inokule edilmiş kontrol (K+) uygulamasından daha yüksek kök çinko içeriğine sahip oldukları saptanmıştır. Klorofil a, klorofil b, toplam klorofil ve karotenoid miktarları yönüyle R38/1 ve 66/3 izolatlarının kontrol uygulaması ile kıyası sonucu önemli derece artış sağlandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present thesis study, the effects of 10 PGPR isolates against Xanthomonas axonopodis pv. phaseoli (Xap) on the Gina bean variety were investigated. In the study, phosphorus (P), sodium (Na), magnesium (Mg), potassium (K), phosphorus (K), and phosphorus in root and plant roots, plant height, shoot diameter, shoot dry weight, shoot fresh weight, root dry weight, root fresh weight, the contents of calcium (Ca), copper (Cu), iron (Fe), manganese (Mn) and zinc (Zn) were measured. R15/1, R17/1, R53/2, R54/2 and R55/1 PGPR+ isolates were found to reach larger shoot diameter when compared to disease inoculated control (K+). It has been found that R15/1, R17/1, R53/2 and R54/2 PGPR+ isolates have a higher shoot fresh weight than disease inoculated control (K+) application. It has been determined that R15/1, R17/1, R53/2 and R54/2 PGPR isolates have higher root fresh weight than disease inoculated control (K+) application. It has been found that R17/1 and R53/2 PGPR isolates have a higher shoot dry weight than the disease-inoculated control (K+) application. R53/2 and R55/1 PGPR+ isolates were found to have higher root dry weight than disease inoculated control (K+) application. Compared with the disease inoculated control (K+) application and PGPR+ isolates, it was found that all PGPR+ isolates except R15/1, R38/1 and 66/3 PGPR isolates had higher root zinc content than the disease-inoculated control (K+) application. It has been found that chlorophyll a, chlorophyll b, total chlorophyll and carotenoid amounts are significantly increased compared to control applications of R38/1 and 66/3 isolates.