Gömülü sistem tabanlı ev otomasyon ve güvenlik sistemi tasarımı
Embedded system based home automation and security system design
- Tez No: 483437
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZULLAH TEMURTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada kredi kartı büyüklüğünde mini bir bilgisayar kartı kullanılarak bir ev güvenlik sistemi oluşturulmuştur. Bu sistem iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm evin 24 saat sensörler ve kameralar vasıtasıyla izlenmesini ve geri bildirim vermesini sağlamaktadır. İkinci bölümün görevi ise eve herhangi bir hırsız girme durumunda alarm vermektir. Sistemin bulunduğu ortamdaki bilgisayar kartına öncelikle Web Server kurulumu yapılmış, kameralar da bununla ilişkilendirilmiştir. Ardından sensörlerin bağlı olduğu Arduino kontrol kartı, serial port vasıtasıyla bilgisayar kartına bağlanmıştır. Böylece sistemin web üzerinden izlenmesini mümkün kılınmıştır. Evin dış kapısı için oluşturulan Arduino şifre kodu ile kapı güvenliği sağlanmıştır. Sistem, hırsızlık şüphesi olan hareketin tespit edildiği alanların fotoğrafını çekip e-posta yoluyla ev sahibine ulaştırmaktadır. Ayrıca Whatsapp uygulaması ile de mesaj göndermektedir. Kapı şifresi doğru girilip kapı açıldığında ise hırsız alarm kısmı pasif olmaktadır. Bu çalışma sayesinde açık kaynak kodları tarafından desteklenebilen çok işlevsel bir uygulama geliştirilmiştir. Uygulama aynı zamanda küçük kompakt bilgisayar kullanımını mümkün kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a home security system have been built using a credit card size computer, called Raspberry Pi. The system consists of two parts. The first part monitors house during for 24 hours through sensors and cameras and thus maintains feedback. The second part's purpose is to alarm in case of breaking into. Firstly, in the presence of system, web server system have been set up in computer card and cameras were associated with. Then, the Arduino control board that our sensors are connected via serial port have been connected to computer card. Thus, the system has made it possible to monitor the house over the web. Door security also provided by generating arduino password code for outer door. The security system automatically takes pictures of the areas where a motion monitored which evokes a break into suspicion and sends it to home owner via e-mail. Also it sends messages with whatsapp aplication. When the correct password is entered and the door is opened the door burglar alarm part changes to passive mode. By means of this study, a very functional application which is supportable by open source codes was developed. Application also makes it possible using compact tiny computers.