Akıllı ev otomasyonu için güvenlik kamerası ve bulanık mantık tabanlı yangın algılama ve söndürme sistemi tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Safety camera for smart home automation and bulanik logic based fire detection and extinguishing system design and implementation
  1. Tez No: 518984
  2. Yazar: MOHAMMED QAIMAZ ALI ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bilgi teknolojisi çağında, yaşlılar ve engelliler sayısız akıllı cihazlarla izlenebilir. Sensörler, sürekli hareket yardımı ve rahatsız edici olmayan hastalık önleme amacıyla evlerine yerleştirilebilir. Modern sensör gömülü evler veya akıllı evler, yalnızca fiziksel işlevleri azalmış kişilere yardımcı olmazlar, aynı zamanda karşı karşıya kaldığı sosyal izolasyonu çözmeye yardımcı olurlar. İnsanın günlük rutini sınırlamadan veya rahatsız etmeden yardım sağlayabilir, ona daha fazla konfor, keyif ve esenlik kazandırırlar. İnsan hayatında en önemli olan güvenliktir, ister iş yerinde veya evde ve bunu için türlü türlü sistemler ve aletler çağımızda bulunmaktadır. Bu çalışma da, bulanık mantık tabanlı akıllı yangın sistemi ve akıllı güvenlik kamera sistemi gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışma da iki sistemin de temel amaçları insanın can ve mal güvenliğini sağlamaktır. Gelecek bölümlerde her iki sistemde detaylı şekilde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the age of information technology, seniors and disable persons can be monitored by countless smart devices. Sensors can be placed in houses with the goal of providing continuous motion and preventing uncomfortable disease. Modern sensor-embedded houses or smart houses do not only help people with reduced physical functions, but they help solve the social isolation they are facing. They can provide help without limiting or annoying the victim's daily routine, giving him more comfort, pleasure and well-being. In this study, a fuzzy logic based intelligent fire system and intelligent security camera system were realized. In this study, the main objectives of both systems are to ensure human life and property security. In the next sections, both systems are explained in detail.