Vermikompost kullanılarak sulu çözeltilerden methylene blue boyar maddesinin giderimi
Removal of methylene blue from aqueous solution using vermicompost
- Tez No: 483436
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL SAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, sulu çözeltilerden adsorban olarak vermikompost kullanılarak Methylene blue boyar maddesinin giderimi araştırılmıştır. Adsorpsiyon çalışmaları boya konsantrasyonunun, alıkonma zamanının ve çözelti pH'ın bir fonksiyonu olarak yürütülmüştür. Kesikli adsorpsiyon deneylerindeki veriler, Langmuir İzotermine ve ikinci derece kinetik modele uyum sağlamıştır (pH=10). Maximum adsorpsiyon kapasitesi 256.66 mg g-1 olarak tespit edilmiştir. Vermikompost ve boya yüklü vermikompostun özellikleri FTIR ve SEM ile karakterize edilmiştir. Desorpsiyon çalışmaları da yapılmıştır. Beş defa tekrarlanan adsorpsiyon-desorpsiyon çalışmaları vermikomposttun adsorpsiyon kapasitesinin değişmediğini göstermiştir. Sonuç olarak vermikomposstun aktivitesini kaybetmediği görülmüştür
Özet (Çeviri)
In this study, the removal of Methylene blue synthetic dye from aqueous environment was investigated by using vermicompost as an adsorbent. The adsorption studies were carried out as a function of dye concentration, contact time and pH of the solution. Batch adsorption experimental data were suitable for the Langmuir isotherm and a very good fit to the second order kinetic model (pH=10). The maximum adsorption capacity was found to be 256.66 mg g-1 . Both Vermicompost and the dye loaded vermicompost were characterized by FTIR and SEM. In addition to desorption studies were carried out for the system. The adsorption capacity of vermicompost did not change after five adsorption–desorption cycles. Hence, it was found that the vermicompost is stable without losing their activity.