Kablolu veya kablosuz ağlar yardımıyla bir yerleşkedeki değişkenlerin izlenmesi ve denetlenmesi
Monitoring and control wi̇th wired or wireless networks of variable in a campus
- Tez No: 483456
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA YAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, herhangi bir lokasyondaki ısıtma, soğutma, havalandırma ve iklimlendirme için bir kart tasarlanmış ve buna web entegrasyonu yapılmıştır. İlk olarak sistemleri kontrol etmek ve sensörlerden gelen verileri alabilmek için bir verici elektronik devre kartı tasarlanmıştır. Bundan sonra, bir alıcı kontrol kartı tasarlanarak, kullanıcılar ile kontrol edilen sistemler arasındaki etkileşimi sağlayacak olan kontrol yazılımı geliştirilmiştir. Daha sonra bu karta uzaktan erişimi mümkün kılacak ve web entegrasyonu sağlayacak olan web ara yüzü geliştirilmiştir. Çalışmanın son aşamasında ise geliştirdiğimiz alıcı ve verici devresi cihazlara uygulanmış ve modelin cihazlar üzerindeki çalışması gözlenmiştir. Geliştirdiğimiz alıcı ve verici devresi düşük maliyetlidir. Mevcut da bulunan sistemlere kolay entegre edilebilme özelliği ile bu güne kadar geliştirilen benzer modellere iyi bir alternatif olabilecek durumdadır.
Özet (Çeviri)
In this study, existing buildings used in heating, ventilation and air conditioning (Heating, Ventilating, Air Conditioning - HVAC) developed a model that allows the integration of the web to the system. Primarily to control system and an electronic control board to receive data from the sensors on the external environment has been prepared. In the next step, a server computer working in the control system that will allow interaction between users that are controlled by software developed. Later, to enable remote access to systems and web integration, which will provide a web interface has been developed. In the last phase of the study model developed in our laboratory was applied to the devices on the device model and performance were observed. The developed model is considered to be low cost and especially the ability to easily integrate with existing systems to this day, similar models could be developed as a good alternative.