Kocaçay formasyonunun (orta eosen) Şefaatli çevresindeki mikrofasiyes özellikleri
Microfacies properties of Kocacay formation (middle eocene) around Sefaatli
  1. Tez No: 483455
  2. Yazar: EMRAH ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez, Yozgat ilinin Şefaatli ilçesine bağlı Deliler Köyünün 1,5 km batısında yüzeyleyen, Orta Eosen yaşlı Kocaçay Formasyon'un foraminifer biyostratigrafisi ve mikrofasiyes analizi çalışmalarını kapsamaktadır. Birimin yüzeylemesinin terkedilmiş bir taş ocağı işletmesinde bulunması nedeniyle düşey kesit sunması ve tabanda Üst Kretase yaşlı Orta Anadolu Granitoyidleri ile dokunağının bulunması, ölçülü kesit ve örnek alımı için oldukça elverişli bir çalışma alanının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Çalışma alanındaki ince-orta tabakalı kireçtaşı istifinde yapılan ölçülü stratigrafik kesitlerle birlikte alınan örnekler üzerinde fosil içeriği ve ortam özellikleri ile ilgili elde edilen bulgulardan bu formasyonda Alveolin Fasiyesi ve Nummulit Fasiyesi olmak üzere 2 ana fasiyesin belirgin olduğu tespit edilmiştir. Birimin çökelme ortamının sığ denizel (resif-resif gerisi) ortam olduğu ortaya çıkmıştır. Çalışma alanında yüzeyleyen kireçtaşları iç şelf karbonatlarını temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was focused on the foraminiferal biostratigraphy and microfacies analysis of Kocaçay Formation (Middle Eocene in age) which is cropping out at 1,5 km to the east of Deliler Village in Şeffatli township, southern Yozgat, Central Turkey. The only conspicuous outcrop is located in the eastern part within a vacated limestone quarry, and the attempts to find other open and suitable sections of the limestone around the town failed although some other further outcrops can be seen far from the town. This outcrop having a vertical section since it is located in a quarry and having a contact with the underlying Upper Cretaceous Central Anatolian Granitoids, gives a superb exposure for logging and sampling. In the studied area, Kocaçay Formation consists of fossiliferous layered limestone, which show three main faunal microfacies. According to the faunal evidences documented from the thin to medium bedded limestone, Alveolina and Nummulite zones were proposed. Based on the carbonate microfacies and foraminiferal assemblages, the paleoenvironment reconstruction arguments an internal shelf of carbonate in a shallow marine (reef-back reef) during Middle Eocene.