Bandwidth allocation with fairness in multimedia networks
Multimedya ağlarında adil olarak bant genişliği tahsisi
- Tez No: 483459
- Danışmanlar: PROF. DR. SHERVIN SHIRMOHAMMADI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bant genişliğini multimedya uygulamaları, büyük çoğunluğu Internet bant genişliği tüketen özellikle video uygulamaları ile yüksek talep bir meydan okuma servis sağlayıcıları ve şebeke operatörleri için neden oldu. Toplam yardımcı programı, tüm kullanıcıların deneyimi daha yüksek kalite için ekranı bir yandan, multimedya kullanıcıları için adil bir şekilde bant genişliği tahsisi, gereklidir. öte yandan, maximizing performans gibi ağ kaynaklarının kullanımını en iyi duruma getirme de maliyeti azaltmak ve/veya kar maksimize etmek ağ operatörleri için önemlidir. Bu iki gereksinim potansiyel çakışan olabilir; Bu nedenle, her ikisini de aynı anda ulaşmak zor, ve neden çok az önceki çabaları bu sorunu hedef neden. örnekler trafik yönetimi kullanarak çok yollu Protokolü (TRUMP) ve Logaritmik tabanlı çok yollu iletişim kuralı (LBMP), ikisi de iyi sonuçlar elde etmek ama eksiklikleri değildir. İlk adımda, ağ yardımcı programı'nı Maximization(NUM) sorun bir ilk aşamada herhangi bir trafik Mühendisliği yöntemi tasarımı için kabul edilmiştir. Her şeyden önce bu tez ve bahsedilen sorunları göz önüne alındığında, hesap NUM sorun ve en iyi duruma getirme ayrıştırma yöntemleri alıyoruz. Biz sonra TRUMP için karşılaştırarak adil bant genişliği ayırma sorunu çözmek için Hopcount-Based adil Allocation(HBFA) olarak bu yöntemlerde temel bir model öneriyoruz. Rağmen HFBA adalet sorunu ele, ama tüm olası yolu seçimleri istenen sonuçları yetişemem. Bu nedenle, sorunu, manken önerdiğimiz adres için yeni bir gönderme uygulayarak fiyat tabanlı adil bant genişliği ayırma (PBFA) oranı uyarlama formülü ve verimli bir modeli elde etmek için bağlantıları geribildirim fiyatlardan en iyi duruma getirmek için bir sezgisel yatırım yöntemi ile birleştirerek. Yöntem farklı simülasyonları ve çeşitli ağ koşulları altında topolojiler kullanarak değerlendirilir. Bizim sonuçlar PBFA TRUMP için karşılaştırıldığında daha adil bir bant genişliği ayırma sağlar, ancak aynı zamanda bağlantı kullanımını ve performansı artırır olduğunu gösterir. Yapılan değerlendirme PBFA gelişmeler kadar 90% adalet, işlem hacmi yüzde 207 ve yardımcı programı TRUMP için karşılaştırıldığında 91%'i elde gösterir.
Özet (Çeviri)
The high demand of bandwidth from multimedia applications, especially video applications which consume the great majority of the Internet bandwidth, has caused a challenge for service providers and network operators. On the one hand, the allocation of bandwidth in a fair manner for multimedia users is necessary, so that the total utility of all users is maximized for higher quality of experience. On the other hand, optimizing the utilization of network resources such as maximizing throughput is also important for network operators to reduce the cost and/or maximize the profits. These two requirements could potentially be conflicting; hence, achieving both at the same time is challenging, and the reason why very few previous efforts have targeted this problem. Examples include Traffic Management Using Multipath Protocol (TRUMP) and Logarithmic-Based Multipath Protocol (LBMP), both of which achieve good results but are not without shortcomings. At the first step, Network Utility Maximization(NUM) problem has been considered as an initial stage to design any traffic engineering method. In this thesis and by considering the mentioned issues, first of all we take into account NUM problem and optimization decomposition methods. We then propose a model based on those methods as Hopcount-Based Fair Allocation(HBFA) to tackle the fair bandwidth allocation issue by comparing it to TRUMP. Although, HFBA tackles the fairness problem, but it cannot reach the desired results in all possible path selections. Hence, in order to address that issue, we propose a model, Price-Based Fair Bandwidth Allocation (PBFA) by implementing a new sending rate adaptation formula and combining it by an intuitive investment method to optimize the feedback prices from the links to achieve an efficient model. The method is evaluated by using different simulations and topologies under various network conditions. Our results show that PBFA not only provides a fairer bandwidth allocation compared to TRUMP, but also improves the link utilization and throughput. The conducted evaluations show that PBFA achieves improvements of as much as 90% in fairness, 207% in throughput, and 91% in utility compared to TRUMP.