Dynamic resource allocation and activity management for improving energy efficiency and fairness in 5g heterogeneous networks
5g Çokturel ağlarda enerj, verimliliği ve adaleti iyileştirmek için dinamik kaynak atama ve faaliyet yönetimi
  1. Tez No: 436346
  2. Yazar: AMIR BEHROUZI FAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EZHAN KARAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sadece Makro ağlara (MONET) göre enerji tüketimi daha yüksek olan Heterojen ağların (HetNet) enerji verimliliği endişe uyandırmaktadır. Bu tezde HetNet'lerin enerji verimliliğini arttırmak için dinamik olarak değişen kullanıcı trafiğine göre küçük hücrelerin durumunu Aktif ya da Boşta olarak değiştiren bir dinamik aktivasyon stratejisi önerilmektedir. Önerilen çözümde hem katmanlar arası, hem de hücreler arası kaynak tahsisleri dinamik olarak ayarlanmaktadır. Önerilen Dinamik Bant genişliği Tahsisi Dinamik Etkinleştirme (DBADA) stratejisi, merkezine bir küçük hücre yerleştirilmiş HotSpot bölgelerinin hücre kenarlarına yerleştirildiği bir küçük hücreli ağ sisteminde uygulanmaktadır. Amaç, minimum enerji tüketimi ile ağın toplam yararını maksimize etmektir. Ağda orantılı adaleti sağlamak için logaritmik fayda fonksiyonu kullanılır. Önerilen ağ stratejisi üzerinde DBADA stratejisinin performansını değerlendirmek için ortanca ve yüzde 10 veri hızları ve bu ölçütlerin birimi başına tüketilen enerji incelenmiştir. Tezdeki simülasyon sonuçları DBADA stratejisinin literatürdeki diğer çözümlere göre en yüksek ortanca ve yüzde 10 veri hızlarına ulaştığını ortaya koymaktadır. Ek olarak, küçük hücreler için daima aktif senaryosuna göre DBADA stratejisi ortanca very hızı birimi başına enerji tüketimini %26'nın üzerinde ve yüzde 10 veri hızı birimi başına enerji tüketimini ise %21'in üzerinde düşürmektedir
Özet (Çeviri)
The higher energy consumption of Heterogeneous Networks (HetNet) compared to Macro Only Networks (MONET) raises a great concern about the energy eciency of HetNets. In this thesis a dynamic activation strategy is proposed which changes the state of small cells between Active and Idle according to the dynamically changing user trac in order to increase the energy eciency of HetNets. Moreover, both inter-tier and inter-cell resource allocations are adjusted dynamically. The proposed strategy, Dynamic Bandwidth Allocation Dynamic Activation (DBADA), is applied in a small cell deployment where HotSpot regions are located at the cell edge and a small cell is located at the center of each HotSpot. The objective is to maximize the sum utility of the network with minimum energy consumption. To ensure proportional fairness in the network, the logarithmic utility function is employed. To evaluate the performance of the DBADA strategy over the proposed network topology, the median and 10- percent rates and the energy consumed per unit of these metrics are studied. Our simulation results reveal that the DBADA strategy can achieve the highest median and 10-percent rates among other scenarios. In addition, compared to always active scenario for small cells, DBADA decreases the energy consumption per unit of median and 10-percent rates by at least 26% and 21%, respectively.